Czy branża potrzebuje rzecznika? Ministerstwo uważa, że nie

e-kierowca.pl

Do Ministerstwa Infrastruktury trafiła petycja w sprawie powołania rzecznika kierowców i kandydatów na kierowców. Nadawca nie chce się ujawnić, a resort rozpatrzył ją negatywnie.

– Informacje o wnioskodawcy są publikowane w przypadku wyrażenia na to zgody przez podmiot składający petycję – usłyszeliśmy od Ministerstwa Infrastruktury.

A tutaj takiej zgody nie było. Osoba, która domaga się powołania rzecznika kierowców i kandydatów na kierowców, chce pozostać anonimowa. Dlaczego? Może z obawy o to, że petycja wywoła burzliwą dyskusję?

Rzecznik jako opiekun

W piśmie skierowanym do resortu infrastruktury czytamy, że „powołanie rzecznika praw kierowców i kandydatów na kierowców jest niezbędnym aktem dla tak dużej grupy społecznej, jaką są kierowcy i kandydaci na kierowców, którzy uczestniczą zarówno w transporcie prywatnym, jak i zawodowym. W obecnym stanie prawnym omawiane grupy nie mają żadnej instytucji, do której mogliby się zwrócić ze swoimi skargami, wnioskami czy innymi problemami, z którymi codziennie się stykają. Powołanie odrębnej instytucji Rzecznika Praw Kierowców i Kandydatów na Kierowców w założeniu powinno służyć wzmocnieniu pozycji tej grupy społecznej przy dochodzeniu swoich praw, np. przed sądem, gdzie miałby prawo występować jako oskarżyciel posiłkowy. Mógłby rozstrzygać wątpliwości interpretacyjne przepisów ustaw: Prawo o ruchu drogowym, ustawy o kierujących pojazdami czy ustawy o transporcie drogowym”.

Wiedza i znajomości

Nawiązując do treści petycji, można by zapytać, po co mnożyć byty. Wszak rzeczników jest co najmniej kilku. Jest jednak jedno „ale”…

– Mamy już trzech rzeczników, którzy powołali się sami, bez konsultowania z całością środowiska szkoleniowego – mówi Krzysztof Bandos, szef Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców. – Taka instytucja byłaby potrzebna, ale rzecznika musiałoby wybrać całe środowisko szkoleniowe i transportowe. To musi być ciało społeczne, a nie powoływane przez rząd.

– Myślę, że taka instytucja jest potrzebna – uważa Maciej Witkowski, szef OSK Auto-Szkoły z Przasnysza. – Nie ma osoby, która pomagałaby kierowcom. Jest rzecznik praw obywatelskich, ale on nie stawi się za kierowcą w konfrontacji ze służbami drogowymi. Nie pomoże też kandydatom na kierowców. Rzecznik powinien być wybierany przez środowisko. Nie może to być pierwszy lepszy Kowalski. Powinien mieć branżowe doświadczenie i dojścia do osób decyzyjnych.

Nie wszyscy branżowcy uważają jednak, że rzecznik mógłby wnieść jakąś nową jakość, ciekawe pomysły, walczyć o prawa osób, które miałby reprezentować.

– Nie wierzę w powstanie takiej instytucji, która mogłaby coś zmienić – mówi Tomasz Wilczewski z grudziądzkiej Szkoły Kierowców „Test”. – Wydaje mi się, że taka osoba miałaby za małe wpływy i możliwości.

Branża zapomniana przez rządzących

A co miałby robić rzecznik, jeśli zostałby powołany?

– Reprezentować całe środowisko – uważa Bandos. – Chodzi mi o zawodowych kierowców, szkoleniowców, jak i egzaminatorów. Dlaczego wspomniałem o egzaminatorach? Bo to oni dokładają cegiełkę w procesie uzyskiwania prawa jazdy.

Ciekawe tylko, czy rzecznik miałby realny wpływ na to, co dzieje się np. w legislacji. Duża część branżowców ma duże wątpliwości.

– Nasza branża jest mało ważna dla rządzących, pokazuje to choćby sytuacja z pracami nad CEPiK-iem – mówi Tomasz Wilczewski. – Wszystko idzie w górę – ubezpieczenia, ceny paliw – dla nas nie ma żadnych ulg. Rządzącym chyba chodzi o to, żeby szkoły nawzajem usunęły się z rynku…

Ministerstwo Infrastruktury opracowywało już odpowiedź na petycję. Bogdan Oleksiak, dyrektor departamentu transportu drogowego stwierdził, że istnieją już instytucje i organizacje realizujące cele związane w ochroną praw wskazanej w petycji grupy społeczeństwa.

Małgorzata Tobiasz

Wasze komentarze (3)

  1. Po to jest kilkuset posłów w Sejmie, żeby każdy z nich był rzecznikiem praw ludzi, którzy go wybrali. Jeśli rzecznik kierowców, to dlaczego nie rowerzystów? Jeśli już musi być, to niech to będzie dodatkowe i nieodpłatne zadanie któregoś posła. Odechce im się tworzenia etatów.
  2. Kto i na jakich zasadach miałby go wybierać tego Rzecznika ? Sejm, samorząd, minister ? Pod płaszczykiem usług społecznych próbuje budować się własne korzyści. Fundacja SOS czyli rzecznik kursantów / i bardzo sprytny Pan G./ rzecznik przy Grupie Image Pan. M. Powołali się do tych ról i... klapa. To tanie chwyty z marketingowe podszewką. Nagrody, przemówienia, komunały, mównice, deklaracje, proklamacje. Ktoś chce tworzyć nową instytucję państwową? Biuro, samochód, telefon sekretarka ? Panie i panowie tą rolę którą chciałby sobie ktoś przypisać wystarczy powierzyć organizacjom społecznym i ich liderom a taka działalność prowadzić z dobrowolnych składek członków.
  3. Pan G to taką kasę trzepie na głupich instruktorach, że szok, naklejki na NIBY dzień instruktora, flagi na NIBY dzień instruktora, konferencja 2.0. za 600 zł od osoby On wymyślił sobie biznes a ludzie ślepo wierzą, że to jest misja, ZASTRASZA ludzi na facebooku i ma wiernych pretorian i działa. A jego kursanci są tak wystraszeni, że szok.

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.