Po kontroli w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej Centralne Biuro Antykorupcyjne uznało, że dyrektor Arkadiusz Maksymiuk złamał ustawę antykorupcyjną, prowadząc własną działalność gospodarczą.

Kontrola rozpoczęła się 16 października ubiegłego roku i trwała dwa tygodnie. Dotyczyła przestrzegania w latach 2014 - 2015 zakazów zawartych w art. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.


- Kontrola wykazała złamanie ustawy antykorupcyjnej - informuje Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy CBA. - Dlatego też biuro skierowało 6 listopada 2015 roku wniosek do Zarządu Województwa Lubelskiego o odwołanie ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej.


Broker, który był dyrektorem


Dyrektora jednak nie odwołano. 9 listopada sam złożył rezygnację.


- Wiedzieliśmy o tym, że Arkadiusz Maksymiuk prowadzi od blisko dwudziestu lat własną działalność gospodarczą, jest brokerem ubezpieczeniowym - wyjaśnia Beata Górka, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. - Nigdy tego nie ukrywał, a ta działalność, naszym zdaniem, nie kolidowała w żaden sposób z pracą na stanowisku dyrektora WORD-u, zwłaszcza że przez jakiś czas była zawieszona. Nie dziwiło nikogo, że jeżeli człowiek przez tyle lat wyrobił sobie kontakty i miał stałych klientów, to nie chciał z tego rezygnować. Po kontroli nie musieliśmy podejmować żadnych oficjalnych kroków w związku z odwołaniem dyrektora, ponieważ Maksymiuk sam złożył rezygnację, którą Zarząd Województwa przyjął 10 listopada.


Przesunięcie


Dyrektor nie został zwolniony z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej. Został przeniesiony na stanowisko wicedyrektora.


- Nie ma tu żadnych nieprawidłowości, ponieważ wszystkie decyzje administracyjne wydaje i podpisuje dyrektor - dodaje Górka. - Wicedyrektor nie składa też oświadczenia majątkowego.


Sam zainteresowany o sprawie rozmawiać nie chce.


- Powiedziałem w tej sprawie już wszystko, co miałem do powiedzenia - mówi. - W mediach pojawiły się setki nieprawdziwych informacji, plotek, insynuacji. Nikt nie wspomniał o tym, że moje oświadczenia majątkowe zostały w raporcie uznane za absolutnie zgodne z prawdą, że niczego nie zataiłem. Przypisuje mi się złe intencje. A tak nie było. Nie powiem nic więcej, dla mnie sprawa jest zamknięta.


Na łamach „Dziennika Wschodniego” Maksymiuk tłumaczył: „Byłem przekonany że nie ma tu żadnej prawnej kolizji, bo moja działalność nie jest związana z pracą WORD”.


Jak mówi, nie chciał, aby ktoś miał z tego powodu problemy, dlatego zrezygnował.


- Poza tym zbyt mocno cenię swoich klientów, z którymi współpracuję od dwudziestu lat, aby tak po prostu ich zostawić -dodaje.


Następca Kota


Arkadiusz Maksymiuk, politycznie związany z Polskim Stronnictwem Ludowym, stanowisko dyrektora WORD piastował od grudnia 2014 roku. Wcześniej był zastępcą dyrektora tej samej placówki. Awans dostał, ponieważ ówczesny dyrektor, Zbigniew Kot, został wybrany na burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego i nie mógł łączyć tych dwóch funkcji.


Po rezygnacji Maksymiuka dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej został dotychczasowy wicedyrektor Krzysztof Tymoszuk, jeden z głównych inicjatorów powstania oddziału terenowego WORD w Łukowie, radny powiatowy i przewodniczący łukowskiej Platformy Obywatelskiej.


Anna Łukaszuk


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0