Błyskawicznie stracisz prawko za prędkość

radar

Przekroczyłeś prędkość o 50 km/h? Policja zabierze ci prawo jazdy na miejscu.

Według doniesień jest to kolejny pomysł rządu na zaostrzenie kar dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Zabranie prawa jazdy kierowcom, którzy znacząco przekroczą prędkość oraz czasowe zatrzymywanie prawa jazdy lub cofnięcie uprawnienia w przypadkach przewożenia w pojeździe osób w nadmiernej liczbie – to główne założenia regulacji, nad którymi pracuje MSW.

Jak informuje resort – odebrania prawa jazdy najbardziej powinni obawiać się ci kierowcy, którzy znacząco przekroczą dozwoloną prędkość. Policyjne dane wskazują, że większość wypadków jest spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków na drodze czy do obowiązujących przepisów. Chodzi też o zatrzymanie prawa jazdy w momencie, gdy kierowca jedzie zdecydowanie za szybko, po to, by przerwać jego dalszą jazdę i aby przestał on stanowić zagrożenie na drodze.

MSW proponuje, by odbierać uprawnienia do prowadzenia pojazdami i kierować na powtórny egzamin osoby, które przekroczą dozwoloną prędkość o 50 km/h. – Takie rozwiązanie byłoby zupełnie nowe w polskich przepisach – informuje zespół prasowy MSW. – Z powodzeniem stosują go już jednak inne kraje UE, w tym. m.in. Belgia, Dania, Portugalia, Holandia, Francja.

MSW proponuje także czasowe zatrzymywanie prawa jazdy lub cofnięcie uprawnienia w przypadkach przewożenia w pojeździe osób w nadmiernej liczbie. Konieczność wprowadzenia zmian w tym zakresie potwierdzają przypadki szczególnie tragicznych wypadków drogowych.

Starania o poprawę bezpieczeństwa na drogach to jeden z priorytetów MSW. We wszystkich komendach wojewódzkich została uzupełniona liczba etatów wydziałów ruchu drogowego, tak aby 10 proc. funkcjonariuszy w terenie było dedykowanych do działań prewencyjnych na drogach. W 2013 r. w porównaniu do 2012 r. liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach zmniejszyła się o 8 proc.

Zmiany dotkną również młodych kierowców, którzy poruszają się samochodem po drogach nie dłużej niż dwa lata. Czekać ma ich – według założeń projektu – dwuletni okres próbny. Jeśli w tym czasie kierowca popełni trzy wykroczenia drogowe albo jedno przestępstwo, straci prawo jazdy. Będzie też musiał ponownie przejść kurs i zdać egzamin w WORD-zie. Przepisy mogą wejść w życie już w tym roku.

mp

 

Wasze komentarze (10)

 1. kolejny dziwny pomysl, chyba ze zamiar jest taki aby po drogach jezdzil tlum kierowcow bez uprawnien. dlaczego nie zrobic jak w wielu krajach, np. czasowo wstrzymac uprawnienie, na 30 dni. Zlapia w tym czasie - zabieraja dokument i na kurs. aaa, pewno dlatego, ze CEPIK nie dziala i nie bedzie wiadomo jak lawine zakazow obsluzyc. Bo moze juz MSW nie pamieta, dlaczego okres probny i kursy wyjechaly z ustawy na styczen 2016 ;) A dlaczego przepis ma byc ogolny, a nie dot. np. terenu zabudowanego? marketing, nic poza tym.
 2. Jeżeli niema pomysłu na życie to trzeba mieć takiego KAZIA który będzie zawsze winnym za wszelkie niepowodzenia i idiotyzmy władzy będzie on dyżurnym chłopcem do bicia do tego nadają się też kierowcy cykliści ,szkolenie kierowców i sankcje, ileż to było pomysłów, zabrakło jeszcze jednego, publicznej egzekucji kierowcy. Myślę że doczekam się i tego pomysłu jakiegoś dzielnego Polskiego Posła
  • A nie można po prostu zgodnie z przepisami jeździć? I po kłopocie. Następni niewinni gnębieni przez państwo. Zaczyna się znowu głupawa dyskusja, jak przy jeździe po alkoholu. Tam też znalazło się grono owieczek, co to tylko najedli się jabłek i popili syropów...
 3. Ten Andrzej to to chłopek roztropek który nagle stał się wzorcem metra w Polsce , albo odbił mu dekiel z tego rozumu
  • Pewnie koledzy (za wyjatkiem Andrzeja) to sami mlodzi gniewni :) Zabierac prawka i nie pytac. Chyba kazdy zauwazy ze przekroczyl o 20 czy 30 a co dopiero 50! Pozwolisz by ci ktos bezkarnie pod blokiem 100km/h ganial? Jesli ludzie maja za grosz samodyscypliny by innym krzywdy nie zrobic to ci inni musza o to zadbac. Czy wiecie od czego zalezy pole wiedzenia?! Bezpiecznej jazdy!
 4. Pan Andrzej zachowuje się tak jak nasi posłowie, którzy mają pełną głowę pomysłów i kar bo wiedzą że one i tak ich nie dotyczą w poprawkach ani słowem się nie zająknęli o sobie a jak oni jeżdżą o tym wiemy czego przykładem są posłowie Kurski, Nitras, Tomaszewski i wielu innych, i o czym tu mówimy
  • Ja mówię o tym, żeby głupawo nie relatywizować problemu. Przykro Was czytać, bo to w dodatku portal związany z nauką jazdy. Jak nie widzicie problemu w przekraczaniu prędkości o 50 km/h albo w jeżdżeniu po alkoholu, to szkoda gadać. Niektórym widać jakaś przymusowa terapia by się przydała.
 5. Andrzej jak ci przykro czytać, to nie czytaj, to proste rozwiązanie, komplikujesz sobie życie i innym udowodniają jedynie słuszną swoją rację jak to zrozumiesz wszystko stanie Ci się jasne
  • Jesli zachlales pale to nie jezdzij ( nie zabijaj) pojazdami. Jesli glupim pomyslem jest jezdzic po miescie ponizej 101km/h to zycze rozumu i zdrowia dla waszych bliskich! Pamietajcie ze to wasi bliscy moga bec potraceni na przejsciu na pieszych przez takiego pacana ktory nie zauwazyl.... a potem jest bla-bla-bla.
 6. Przepisy dot. 2 letniego okresu próbnego dla nowych kierowców są już zawarte w Ustawie o kierujących i mają wejść w życie od roku 2016 r., więc zastanawiam się o jakich zmianach mówimy ? Jeżeli chodzi o zatrzymanie pj za znaczne przekroczenie prędkości...1. potrzebne zmiany w PORD i UoK co szybko nie nastąpi...2. czynowi takiemu jest przypisywana liczba punktów karnych -czyli nie będą one wchodziły do puli 24 skutkujących koniecznością kontrolnego sprawdzenia kwalifikacji? egzamin skasuje tylko punkty za ten 1 czyn? czy będziemy kierowcę 2 razy karać za to samo ?przecież to bez sensu... 3. Od 2016 r. nie będzie egzaminów za punkty ( powyżej 24) tylko kursy reedukacyjne, a rozumiem że za 1 przewinienie ma zostać wprowadzony egzamin?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Brak produktów w koszyku.