Bankructwa ośrodków szkolenia. Winne m.in. nowe egzaminy

samochody egzaminacyjne

750 ośrodków szkolenia przestało istnieć półtora roku wprowadzenia nowych egzaminów na prawo jazdy – informuje gazetaprawna.pl. Ale to nie jedyny powód bankructw.

Nowe egzaminy na prawo jazdy weszły w życie 19 stycznia 2013 roku. Wówczas funkcjonowało 9 695 Ośrodków Szkolenia Kierowców. Natomiast po osiemnastu miesiącach było ich już 8 941, czyli 754 mniej.

Jak wygląda sytuacja po kolejnych dwunastu miesiącach? Instytut Transportu Samochodowego nie ma świeższych statystyk, ale nie trudno oszacować, że jest ich jeszcze mniej.

– Myślę, że teraz jesteśmy na poziomie 7 tys. – komentował Józef Stencel, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej OSK, w rozmowie z portalem gazetaprawna.pl. – Po prostu nie ma kogo szkolić.

Powodów jest kilka, m.in. emigracja młodych ludzi a także fakt, że młodzi ludzie wolą zdawać egzaminy za granicą z powodu niskiej zdawalności w Polsce a także niż demograficzny.

Kolejny powód upadków ośrodków to duża konkurencja i poczynione wcześniej inwestycje, które nie zawsze się zwracają. Efekt jest taki, że w pierwszej kolejności są zwalniani instruktorzy, a kiedy i to nie pomaga, szkoły są zamykane.

Jak dodaje prezes Stencel w rozmowie z serwisem gazetaprawna.pl, problemem dla ośrodków szkolenia była też nowelizacja przepisów sprzed roku, dzięki którym WORD-y mogą m.in. szkolić instruktorów i prowadzić warsztaty doskonalenia zawodowego.

– Postulowaliśmy jasne rozgraniczenie, aby WORD-y mogły tylko egzaminować, a OSK – szkolić. Ale nie uwzględniono naszych uwag – komentuje prezes Stencel.

red

Wasze komentarze (8)

  1. Predzio Stencel tylko gada bo ma za to płacone ale chyba wysadzą go z tego pociągu bo on jest za wolnoamerykanką a nie porządnymi Szkołami Jazdy porządnie wyposażonymi z dobrym sprawnym sprzętem fachową obsługą biurową etatowymi instruktorami porządnym autodromem a takich w kraju jest 10% czyli powinno pozostać z górą 900 ośrodków jeden na powiat a na większy dwa trzy małe pozamykać pseudo właściciele zatrudnią się u dużych będą mieli wypłatę urlop i normowany czas pracy a icena kursu będzie opłacalna . Ale Pan Prezes musiał by do świę....... iść jejzdić a to przykre
    • Taa,najlepiej idąc dalej twoim tokiem rozumowania to należny powrócić do LOK. Powiedz nam tu wszystkim, ile teraz w swojej mega szkole płacisz instruktorom i ile godzin dziennie pracują. Do czego zmierzam, są b.dobre male szkoły, są b.dobre duże szkoły, ale są tez szkoły złe zarówno male jak i duże i teraz WOLNY RYNEK TO WERYFIKUJE!!! Ty się chyba tej weryfikacji boisz pragnąc monopolu na rynku,ale to już było i mam nadzieje nie wróci nigdy.
  2. Panowie Stencel Ujma i jeszcze kilku innych doprowadziło do tego stanu środowiska w jakim się obecnie znajduje. Nie jest prawdą, że wszystkie szkoły przeżywają kryzys. Szkoły, które rozumieją obecny świat, a przede wszystkim klientów rozwijają się. Jak jeszcze upadnie 20 % spośród tych którzy zostali, a ustawodawca uniemożliwi funkcjononowania jednoosobowym, "bagażnikowym" OSK być może sytuacja się poprawi. Żadna organizacja środowiskowa nie dba o jakość i standardy. CENA MINIMALNA niech żyje, uzdrowi wszystko
    • Bardzo łatwo można przewidzieć , że zbankrutuje dużo ,dużo więcej po wprowadzeniu w życie genialnego rozwiązania jakim są między innymi stałe ogrodzenia placów manewrowych i sal wykładowych do wyłączne dyspozycji OSK.To właśnie na ten temat mają być przeprowadzone konsultacje w Ministerstwie. Znane i jasne jest stanowisko strony społecznej aprobującej restrykcyjne w stosunku do OSK działania rządu
  3. Państwo traktuje ludzi jak idiotów chce decydować o wszystkim np. do jakiego pójść lekarza do jakiej szkoły, szewca i fryzjera. Ludzie ni są głupcami i wiedzą za co płacą i czego oczekują za swoje pieniądze, państwo ma decydować czy delikwent może jeździć czy nie i tyle wymagam od nadopiekuńczego państwa. W niektórych krajach niema kursów i podobno się nie zabijają tak często jak w Polsce jak oni to robią może warto podpatrzeć?
  4. Takich głupot to jeszcze tu nie było. Szkoły się pozamykały bo wprowadzili obowiązkowe coroczne kontrole OSK.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.