750 ośrodków szkolenia przestało istnieć półtora roku wprowadzenia nowych egzaminów na prawo jazdy - informuje gazetaprawna.pl. Ale to nie jedyny powód bankructw.

Nowe egzaminy na prawo jazdy weszły w życie 19 stycznia 2013 roku. Wówczas funkcjonowało 9 695 Ośrodków Szkolenia Kierowców. Natomiast po osiemnastu miesiącach było ich już 8 941, czyli 754 mniej.


Jak wygląda sytuacja po kolejnych dwunastu miesiącach? Instytut Transportu Samochodowego nie ma świeższych statystyk, ale nie trudno oszacować, że jest ich jeszcze mniej.


- Myślę, że teraz jesteśmy na poziomie 7 tys. - komentował Józef Stencel, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej OSK, w rozmowie z portalem gazetaprawna.pl. - Po prostu nie ma kogo szkolić.


Powodów jest kilka, m.in. emigracja młodych ludzi a także fakt, że młodzi ludzie wolą zdawać egzaminy za granicą z powodu niskiej zdawalności w Polsce a także niż demograficzny.


Kolejny powód upadków ośrodków to duża konkurencja i poczynione wcześniej inwestycje, które nie zawsze się zwracają. Efekt jest taki, że w pierwszej kolejności są zwalniani instruktorzy, a kiedy i to nie pomaga, szkoły są zamykane.


Jak dodaje prezes Stencel w rozmowie z serwisem gazetaprawna.pl, problemem dla ośrodków szkolenia była też nowelizacja przepisów sprzed roku, dzięki którym WORD-y mogą m.in. szkolić instruktorów i prowadzić warsztaty doskonalenia zawodowego.


- Postulowaliśmy jasne rozgraniczenie, aby WORD-y mogły tylko egzaminować, a OSK - szkolić. Ale nie uwzględniono naszych uwag - komentuje prezes Stencel.


red

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0