Afera łapówkarska w pilskim WORD-zie

pieniądze

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi postępowanie, którego przedmiotem jest wręczanie korzyści majątkowych egzaminatorom Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile. Pośrednikami byli instruktorzy nauki jazdy. Akt oskarżenia obejmuje aż 21 osób.

W zamian za przyjmowane pieniądze egzaminatorzy udzielali niezgodnej z prawem pomocy w uzyskaniu przez kursantów pozytywnego wyniku egzaminów na prawo jazdy.

 – W toku postępowania sukcesywnie czyniono ustalenia w zakresie powiązań personalnych między kursantami, instruktorami, osobami pośredniczącymi we wręczaniu korzyści majątkowych oraz egzaminatorami – informuje Magdalena Mazur – Prus, rzecznik prasowy poznańskiej Prokuratury Okręgowej. – Zgromadzono materiał dowodowy pozwalający na wyłączenie kolejnych materiałów i skierowanie aktu oskarżenia przeciwko Stanisławowi K., Mieczysławowi K. i powiązanym z nimi kursantom. Dotychczas wyłączono do odrębnych postępowań sześć spraw, które zakończono skierowaniem aktów oskarżenia do Sądów Rejonowych w Pile, Stargardzie Szczecińskim, Drawsku Pomorskim i Chodzieży. Wobec niektórych oskarżonych zapadły już prawomocne wyroki skazujące.

Stanisław K. został oskarżony o to, że działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, powołując się na swoje wpływy w WORD-zie, podjął się pośrednictwa w załatwieniu 38 osobom pozytywnego wyniku egzaminu teoretycznego i praktycznego na prawo jazdy różnych kategorii. Łącznie przyjął od nich co najmniej 25,8 tys.zł. Swoją „marżę” wycenił na ok. 5,5 tys. zł. Większą część pieniędzy przekazywał egzaminatorom w pilskiego WORD-u. Z kolei Mieczysław K. podjął się pośrednictwa w załatwieniu pozytywnego wyniku egzaminu 13 osobom. Przyjął od nich 6 tys. zł., które po odliczeniu swojej części (co najmniej 3 tys. zł) przekazał egzaminatorom.

– Akt oskarżenia obejmuje ponadto 19 osób – informuje Magdalena Mazur – Prus. – Przede wszystkim chodzi o kursantów, którzy w zamian za załatwienie pozytywnego wyniku egzaminu, wręczali pieniądze w kwotach od 400 do 800 zł.

Większość oskarżonych przyznała się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Wyjaśnili okoliczności ich popełnienia i złożyli wnioski o wydanie wyroków skazujących bez przeprowadzania rozprawy. Pozostali oskarżeni nie przyznali się do wręczania łapówek. Skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień lub złożyli wyjaśnienia, w których zaprzeczali udziałowi w przestępczym procederze.

jaz

 

3 komentarze do “Afera łapówkarska w pilskim WORD-zie”

  1. Pingback: https://www.autokiste.de/kontakt/mailforms/leserbrief.htm?headline=HyundaiKona:ErsteDetails,ersteBilder&id=12192&url=https://gasdank.com/

  2. Pingback: look at this website

Dodaj komentarz