Wirtualna autostrada dla szkół

Do końca roku w pięćdziesięciu szkołach w województwach lubuskim i wielkopolskim będą odbywały się zajęcia z bezpieczeństwa ruchu drogowego z wykorzystaniem technologii VR. Zakładając specjalne gogle dzieci będą mogły przenieść się do wirtualnego miasta, poruszać się po wirtualnych drogach.

Społeczno-edukacyjny program „Autostrada do szkoły” został zainaugurowany w kwietniu. Jego autorem jest Autostrada Wielkopolska SA. Do końca tego roku będzie on realizowany w pięćdziesięciu szkołach podstawowych z województw lubuskiego i wielkopolskiego.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci

Program powstał z myślą o dzieciach uczących się w szkołach podstawowych. Chodzi o to, żeby najmłodsi, w możliwie jak najbardziej atrakcyjnej dla nich formie, nauczyli się zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Bo okazuje się, że taka wiedza nie jest wcale powszechna. Potwierdzają to badania z wykorzystaniem dwóch metod, które w szkołach objętych programem wykonała firma Ipsos. Pierwsza polegała na przeprowadzaniu standardowych wywiadów z rodzicami i dziećmi. Obserwowano także zachowania najmłodszych w drodze do szkoły. Co się okazało? Co trzeci z badanych opiekunów i rodziców dostrzegł potrzebę zmian w infrastrukturze drogowej, a co piąty widzi zagrożenia na drodze, którą jego dziecko pokonuje do szkoły.

Wirtualna rzeczywistość z głosem Boberka

Wyniki badania pokazały, jak ważne i potrzebne jest inwestowanie w bezpieczeństwo dzieci. To właśnie postanowiła zrobić Autostrada Wielkopolska SA. Na potrzeby programu „Autostrada do szkoły” stworzona została specjalna aplikacja, dzięki której w szkołach przeprowadzane będą zajęcia z wykorzystaniem technologii VR. Za pomocą specjalnych gogli pozwala ona przenieść się do wirtualnego miasta, poruszać po wirtualnych drogach, a podczas zabawy uczyć zasad ruchu drogowego.

Głosu w aplikacji użyczył Jarosław Boberek, polski aktor filmowy, teatralny i dubbingowy, reżyser polskiego dubbingu.

– Dzięki „Autostradzie do szkoły” dzieciaki uczą się zasad ruchu drogowego, mając przy tym jednocześnie wspaniałą zabawę – przekonuje Boberek. – Jako lektor miałem okazję uczestniczyć w powstawaniu aplikacji. Stąd też wiem, że na dzieci czeka coś naprawdę wystrzałowego. Cieszę się, że VR wkracza do społecznych programów edukacyjnych. Ta technologia ma ogromny potencjał i warto go w pełni wykorzystać.

Program został pozytywnie oceniony pod kątem merytorycznym przez doradcę metodycznego edukacji dla bezpieczeństwa z Ośrodka Dokształcenia Nauczycieli.

Inwestycje w infrastrukturę

Także w ramach programu komendy wojewódzkie policji w Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim wytypowały miejsca, w których odbędą się prace poprawiające bezpieczeństwo dzieci. Należą do nich okolice wybranych szkół z powiatów sulęcińskiego, słubickiego, świebodzińskiego, międzyrzeckiego, poznańskiego, konińskiego, nowotomyskiego, słupeckiego, szamotulskiego, wrzesińskiego i średzkiego.

– Program „Autostrada do szkoły” to zarówno edukacja dla najmłodszych, jak i inwestycje infrastrukturalne – mówi Robert Nowak, wiceprezes zarządu Autostrada Wielkopolska SA. – Takie narzędzia jak VR, czyli wirtualne gogle, zdecydowanie podnoszą atrakcyjność zajęć. Kolejny aspekt to poziom infrastruktury drogowej, zwłaszcza bezpośrednio w rejonie szkół. Bliska współpraca z policją pozwoliła nam na zidentyfikowanie kilkudziesięciu placówek, w których można poprawić bezpieczeństwo, chociażby poprzez doświetlenie przejść dla pieszych czy umiejscowienie spowalniaczy i barierek.

Partnerem w realizacji inwestycji infrastrukturalnych jest spółka Strabag. Program wspierają w roli partnerów Kulczyk Foundation i Autostrada Eksploatacja SA. Z kolei patronami honorowymi są: Komenda Główna Policji, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Marszałkowski, Lubuski Urząd Marszałkowski oraz Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Poznaniu.

Organizatorzy szacują, że w kolejnych edycjach programu uczestniczyć będzie łącznie 200 szkół.

Jakub Ziębka

2 komentarze do “Wirtualna autostrada dla szkół”

1. Pingback: สีทนไฟ

2. Pingback: รับเช่าพระ