Nowelizacja dotyczy także kierowców zawodowych. Co ma się zmienić?

ruch drogowy

Jeśli chcesz założyć OS, musisz prowadzić OSK, dodatkowo powinieneś posiadać na wyłączną własność co najmniej jeden pojazd. Z kolei testy na kwalifikację wstępną będą prowadzone przez egzaminatorów w WORD-ach – to kolejne nowości w projekcie zmian ustaw, o których pisaliśmy w czwartek.

W zeszłym tygodniu udało nam się zdobyć projekt zmian w kilku ustawach, m.in. o kierujących pojazdami, który mocno może zmienić sposób funkcjonowania OSK oraz szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców. Ale nie tylko. Zmiany mają dotyczyć również kierowców zawodowych i OS-ów, które zajmują się ich szkoleniem.

Zdobyty przez nas projekt przewiduje zmiany w ustawie o transporcie drogowym. Jakie? Przede wszystkim, żeby założyć OS, trzeba będzie prowadzić OSK. Teraz wystarczy spełniać tylko wymagania stawiane ośrodkom szkolenia kierowców. W projekcie uchylony jest przepis wymagający, żeby OS zapewniał prowadzenie szkolenia w zakresie zajęć teoretycznych zgodnie z programem przez wykładowców posiadających wiedzę, umiejętności i wykształcenie niezbędne do zapewnienia prawidłowego przebiegu szkolenia. Co w zamian? Zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne powinny prowadzić osoby z uprawnieniami instruktorskimi.

W nowelizacji możemy także znaleźć nowy wymóg odnoszący się do posiadania przez OS-y pojazdów odpowiednich do prowadzonego szkolenia. Jaki? Zgodnie z projektem, co najmniej jeden pojazd musi być wyłączną własnością przedsiębiorcy, stanowić przedmiot umowy leasingu albo być składnikiem wspólnego majątku małżeńskiego przedsiębiorcy.

W projekcie znajdziemy także przepis, że świadectwo kwalifikacji wydaje wojewoda, nie kierownik OS. I to ten pierwszy przekazuje informację do CEPiK-u.

Dodatkowo testy na kwalifikację wstępną byłyby prowadzone przez egzaminatorów w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. Opłata za nie miałaby być ustalana w rozporządzeniu i nie przekraczać 100 zł

Radosław Biernat, Jakub Ziębka

8 komentarzy do “Nowelizacja dotyczy także kierowców zawodowych. Co ma się zmienić?”

1. Właśnie że zmieniono, egzamin będzie się odbywał w WORD-zie. Ale za to nie zmieniono jak napisał autor artykułu (39e) , czyli kierownik ośrodka w dalszym ciągu wydaje świadectwo kwalifikacji zawodowej po zakończeniu szkolenia okresowego

1. Konia z rzędem temu,który znajdzie w ustawie bądź rozporządzeniu zapis mówiący o płaceniu kilometrówki dla komisji egzaminacyjnej!!! !bo tę również musimy płacić ,tylko nie bardzo wiem na jakiej podstatawie???!!!

1. A kto Tobie każe płacić kilometrówkę za dojazd komisji, chyba robisz to wyłącznie z własnej woli .Płacisz na umowę zlecenie za całość 300 zł a przewodniczący 400 zł i to wszystko. Opłata za dojazd jest już w tym.

1. jesli bedzie mozliwosc podstawienia pojazdu C,CE i D to bajka. Osobiscie mam w tej dziedzinie ogromne doswiadczenie – jestem czynnym kierowca jak i bylym instruktorem. Powiedzialem sobie ze nie zainwestuje pieniedzy w szkolenia na te kategorie dopoki nie bede miec gwarancji, ze bede mogl podstawic swoj zestaw.