Wdrożenie CEPiK-u będzie przesunięte. O ile? Jeszcze nie wiadomo

Zespół spotkał się wczoraj, żeby omówić raport, który na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji przygotowała firma zewnętrzna. Jego autorzy wypunktowali listę poważnych błędów, które pojawiły się w toku prac nad projektem CEPiK 2.0. Ich zdaniem, „każdy z interesariuszy, a w szczególności wykonawcy, mieli skłonność do koncentrowania się w projekcie na realizacji własnych partykularnych celów instytucjonalnych”. Rodziło to ryzyko konfliktu celów i zaburzało komunikację, efektywność pracy i ostateczną jakość realizacji. Audytorzy wskazują także na niedostateczny udział tzw. użytkowników końcowych systemu (starostwa, ośrodki szkolenia kierowców, stacje kontroli pojazdów, policja) na etapie przygotowywania systemu. Dodają także, że w toku prac projektu działania były realizowane w sposób niewystarczający, szczególnie ze strony zasobów odpowiedzialnych za obniżenie danego ryzyka.

W poniedziałek po raz pierwszy raport został skomentowany przez przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji.

– Ze strony przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji padła deklaracja o tym, że zostanie podjęta próba przesunięcia wdrożenia CEPiK-u. Konkretna data powinna pojawić się w ciągu dwóch tygodni – informuje „Szkołę Jazdy” osoba, która brała wczoraj udział w spotkaniu zespołu ds. społeczeństwa informatycznego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.- Dlaczego? Do tego czasu ma powstać pełen harmonogram wdrożenia poszczególnych części CEPiK-u.

Rzecznik prasowy resortu cyfryzacji Karol Manys mówi z kolei, że decyzja nie została jeszcze formalnie podjęta.

– To stanie się najszybciej, jak to możliwe. Z całą pewnością nie dopuścimy jednak do sytuacji, w której przekażemy do użytkowania system obarczony dużym ryzykiem. Musimy być na 100 proc. pewni, że zadziała.

Właśnie to ostatnie zdanie rzecznika wskazuje na to, że nie ma co spodziewać się wdrożenia CEPiK-u w styczniu tego roku. Dlaczego? Z naszych informacji wynika, że system nie jest na to gotowy. Dlatego najprawdopodobniej w październiku zapadnie wiążąca decyzja w tej sprawie. Decyzja o przesunięciu terminu wdrożenia.

Przesunięcie wdrożenia CEPiK-u wiąże się z obawą, że w styczniu 2017 r. może dojść do zatrzymania procesu wydawania dokumentów komunikacyjnych, technicznych pojazdów, częściowego wstrzymania procesu szkolenia kandydatów na kierowców (brak możliwości szkolenia nowych kursantów, którzy nie pobiorą PKK) oraz całkowitego wstrzymania egzaminów teoretycznych na prawo jazdy.

Na spotkaniu nie zostały poruszone kwestie związane z wejściem w życie przepisów związanych m.in. z okresem próbnym dla młodych kierowców. Jednak trudno się spodziewać tego, żeby nowe przepisy weszły w życie bez sprawnie funkcjonującej centralnej bazy informatycznej.

Jakub Ziębka

4 komentarze do “Wdrożenie CEPiK-u będzie przesunięte. O ile? Jeszcze nie wiadomo”

1. Audytorzy wskazują także na niedostateczny udział tzw. użytkowników końcowych systemu (starostwa, ośrodki szkolenia kierowców ).Nic dodać nic ująć. To właśnie na łamach Szkoły jazdy od dłuższego czasu czytamy publikacje na ten temat. Czy powołanie Zespołu Doradczego przez Pana Ministra zdecydowanie poprawi ten mankament już niebawem czas pokaże.

2. Pingback: spin238

3. Pingback: spin238