Moda na doskonalenie jazdy

nauka jazdy

Obowiązkowe szkolenia z ryzyka w ruchu drogowym wciąż czekają na swoją kolej i kto wie, czy ich wejście w życie znów nie zostanie przesunięte przez ustawodawcę.

Okazuje się jednak, że większość naszego społeczeństwa już zrozumiała, że jazda samochodem czy motocyklem jest związana ze sporym ryzykiem, warto więc regularnie brać udział w zajęciach mających na celu tzw. doskonalenie techniki jazdy. Owo doskonalenie, pomimo że jest rozumiane i nazywane w różnych sposób, to w większości przypadków prowadzi do podwyższania umiejętności niezbędnych do bezpiecznego i, co najważniejsze, rozważnego poruszania się na drogach.

Prowadząc szkołę nauki jazdy w Poznaniu i Gnieźnie już dawno zauważyłem, że kursanci chcą brać udział w dodatkowych zajęciach z zakresu techniki kierowania, aby po zdaniu egzaminu państwowego i wyjechaniu na drogę być w pełnym tego słowa znaczeniu Bezpiecznym Kierowcą. W tym celu na początku bieżącego roku rozszerzyliśmy teren przeznaczony na szkolenie kierowców w Poznaniu i przygotowaliśmy dodatkową infrastrukturę, pozwalającą na szkolenie z jazdy w trudnych warunkach już na etapie kursów prawa jazdy. Powstał obiekt, w skład którego wchodzi m.in. nawadniana płyta poślizgowa oraz tor szkoleniowy o długości 350 metrów. Oprócz dużego terenu pozwalającego szkolić jazdę posiadamy również urządzenia, takie jak symulator wystrzału AIRBAG, które doskonale wpisują się w ideę zajęć dla kursantów, w przyszłości mających stać się bezpiecznymi kierującymi. Prezentujemy prawidłową pozycję za kierownicą, zaś wystrzelając prawdziwą poduszkę gazową pokazujemy każdemu, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa i prawidłowe trzymanie rąk na kierownicy. Kadra, która prowadzi zajęcia, to instruktorzy nauki i techniki jazdy posiadający duże doświadczenie i szereg szkoleń za sobą. Wśród pracowników HigH Szkoła Jazdy są też osoby, które zdobywały doświadczenie poza Polską, ja sam mogę wykorzystać wiedzę i umiejętności zgromadzone m.in. w ośrodkach szkoleniowych ADAC (Niemcy), Test&Training (Austria) oraz na torach wyścigowych w Europie, na które w sezonie regularnie wyjeżdżamy z motocyklistami.

Po uruchomieniu obiektu potwierdziło się, że już kursanci uczestniczący w kursach prawa jazdy są zainteresowani odbyciem zajęć, pozwalających nauczyć się podstaw opanowania samochodu w trudnych warunkach, przy sytuacjach awaryjnych występujących na śliskiej nawierzchni.

Obiekt szkoleniowy oficjalnie został uruchomiony 5 września 2014 roku. Pomimo że od tego czasu upłynęło niewiele czasu, już teraz zgłaszają się do HigH – Szkoły Bezpiecznej Jazdy ośrodki szkolenia kierowców zainteresowane prowadzenie zajęć dla osób, które są w trakcie kursu, ale chciałyby wziąć udział w zajęciach z bezpiecznej jazdy przed okresem jesienno-zimowym.

Moda na lepszą technikę kierowania nie dotyczy tylko kierujących samochodami. Od 24 sierpnia 2014 roku, kiedy to przepisy pozwoliły osobom posiadającym prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat kierować motocyklami o pojemności do 125 cm3, zgłasza się do nas wiele osób, chcących wykorzystać nowe możliwości, wynikające z zapisów ustawy o kierujących, ale świadomych tego, że jazda nawet małym motocyklem wymaga innych umiejętności niż prowadzenie samochodu. W naszym ośrodku przygotowują się do samodzielnego wyjazdu na ulicę pod okiem doświadczonych instruktorów. W tym przypadku idealnie sprawdza się przygotowany przez nas asfaltowy tor szkoleniowy z zakrętami o różnej charakterystyce. W poszczególnych sekcjach mamy możliwość szkolić zarówno technikę precyzyjnej jazdy z niewielkimi prędkościami, jak również rozpędzić motocykle do blisko 70 km/h na długich zakrętach. Okazało się, że wbrew przewidywaniom wielu osób Polacy nie są nieodpowiedzialni i chcą potrafić jeździć, zanim wyjadą na ulice i staną się uczestnikami ruchu drogowego w pełnym tego słowa znaczeniu. Warto też podkreślić, że szkolenia w zakresie nauki prowadzenia motocykli o pojemności do 125 cm3 najczęściej prowadzimy, wykorzystując posiadane przez nas motocykle. W razie ewentualnej wywrotki są one odpowiednio zabezpieczone.

Marcin Kukawka

7 komentarzy do “Moda na doskonalenie jazdy”

    1. Trochę nachalna ta reklama, ale niech tam…Każdy orze jak może. Mam tylko jedno pytanie: czy Pan Marcin uzyskał wpis do rejestru ODTJ u wojewody, czy nie? Bo jeśli nie, to tak trochę odważnie się przyznawać do nielegalnej działalności.

    1. Pan Marcin na pewno czyta komentarze pod swoim artykułem. Panie Marcinie, to jak to jest z tym wpisem? Proszę wziąć łaskawie pod uwagę, że milczenie jest również odpowiedzią.
      A ignorowanie P.T. czytelników to swoją drogą też takie mało eleganckie postępowanie.

  1. Odpowiedź do Pana Andrzeja i tolka: Szanowni Panowie, a gdzie w artykule przeczytaliście, że treść opisuje ośrodek doskonalenia techniki jazdy? Czy Waszym zdaniem ośrodek szkolenia kierowców nie może posiadać takiej infrastruktury? Mało tego – formalnie osoba, która dopiero uczestniczy w kursie prawa jazdy nie ma prawa wziąć udziału w szkoleniach organizowanych w ODTJ bo przecież one, zgodnie z przepisami, prowadzą szkolenie osób posiadających uprawnienia do kierowania!
    Nie widzę nic złego w tym, że szkolę kursantów aby lepiej zrozumieli zasady techniki jazdy i prowadzę dla nich zajęcia dodatkowe.

    Pozdrawiam
    Marcin Kukawka

    P.S. niestety niezwykle rzadko czytam komentarza pod artykułami ze względu na brak czasu. Obiecuję, że będę robił to częściej, ale odpowiem tylko na komentarze podpisane prawdziwym imieniem i nazwiskiem komentującego – ot taki mój pomysł.

  2. Pingback: Buy Viagra for hot sex

Dodaj komentarz