Setny numer już w sprzedaży

miesięcznik " Szkoła jazdy "

Zapoznaj się z zawartością najnowszego, jubileuszowego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 4/2014 (100)!

Temat numeru:100 numerów „Szkoły Jazdy”

To już setny numer naszego miesięcznika. Obserwujemy i opisujemy wydarzenia związane z branżą

szkolenia kierowców od listopada 2005 roku.

Trzymajcie tak dalej!

Jubileuszowy felieton Janusza Ujmy.

Miejskie auta dla początkujących

W drugiej odsłonie naszego cyklu pod lupę weźmiemy kilka małych miejskich samochodów.

Neverending story

Eugeniusz Kubiś pisze o kolejnym odcinku serialu pt. „Prace podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami”.

Jesteśmy reprezentantami państwa

O nadchodzących zmianach w ustawie o kierujących, samochodach OSK na egzaminie i jawności pytań egzaminacyjnych rozmawiamy z Łukaszem Kucharskim, prezesem Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD.

Praktyczność ponad wszystko

Praktyczne i oszczędne kombi z trzyletnią gwarancją za bardzo rozsądne pieniądze. W świecie współczesnej motoryzacji takie kombinacje są coraz rzadziej spotykane. Dacia Logan MCV z silnikiem 1.5 dCi udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Poznajmy Porsche

Długoletni redaktor naczelny magazynu „Der Spiegel” i autor bestsellerów, Stefan Aust, oraz dziennikarz i ekspert Porsche, Thomas Ammann, zgłębiają historię marki Porsche.

Korekta liczników

Paweł Żuraw: „Więcej dobra i pożytku jest w dawaniu niż w braniu. Czy się z tym zgodzicie?”

Jak dbasz, tak masz

Wielu kierowców, nawet doświadczonych, zapomina, że troska o stan techniczny pojazdu nie ogranicza się do okresowych przeglądów oraz przestrzegania wyszczególnionych w książce serwisowej terminów wymian elementów eksploatacyjnych.

Pana Michała batalia z sądami

Sprawa właściciela Ośrodka Szkolenia Kierowców „Motoklub” w Więcborku, Michała Jóźwiaka, którą opisywaliśmy w grudniowym numerze „Szkoły Jazdy”, cały czas jest w toku. Nastąpił jednak nieoczekiwany zwrot akcji. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy przyznał się do błędu i wniósł o kasację wyroku do prokuratora generalnego.

Orłoś za kółkiem

Znany dziennikarz i prezenter telewizyjny lubi auta wygodne, bezpieczne, ekonomiczne, najlepiej z napędem na cztery koła. Przede wszystkim jednak takie, gdzie działają wszystkie biegi, bo w maluchach, od których rozpoczęła się jego przygoda z motoryzacją, było z tym różnie.

Dwa plus jeden

Dwa pasy w jedną stronę, a jeden w drugą. Po przejechaniu kilku kilometrów zmiana: jeden pas w jedną stronę i dwa w drugą. To rozwiązanie rodem ze Skandynawii. Czy przypadło do gustu polskim kierowcom?

Uspokojenie ruchu – doświadczenia śląskie

Wobec braku szczegółowych unormowań, dotyczących choćby stosowania tzw. fizycznych środków uspokojenia ruchu na drogach, poszczególni zarządcy dróg radzą sobie z tym problemem w różny sposób.

Trzy pasy i 40 km/h? To nie dla mnie!

Często jadąc zgodnie z maksymalną dozwoloną prędkością prawym pasem jesteśmy przyczyną nerwów pozostałych kierowców. Ale dlaczego denerwują się na kogoś, kto chce przestrzegać przepisów?

Zmiany… Czy wyjdą na dobre?

Tym razem będę omawiał zmiany, które podkomisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektu o zmianie ustawy o kierujących pojazdami zatwierdziła podczas ostatnich posiedzeń. Podsumuję co ważniejsze zmiany dla środowiska instruktorów i egzaminatorów i sprawdzę, czy idą one w dobrą stronę.

Dlaczego tak trudno uzyskać wynik pozytywny (2)

Gdybym był egzaminatorem, oczekiwałbym od kandydata na kierowcę przyzwoitej jazdy oraz myślenia.

Nowoczesność w domu i zagrodzie… choć nie każdej

To było do przewidzenia – okazuje się, że jest w Polsce przynajmniej jedno miejsce, w którym do uzyskania prawa jazdy wciąż konieczne jest papierowe zaświadczenie o ukończeniu kursu. Jak za starych, dobrych czasów – chciałoby się rzec.

Awans wiceprezesa

W walce o fotel szefa Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców łowiczanin Krzysztof Bandos pokonał łodzianina Krzysztofa Kołodziejczaka stosunkiem głosów 23:16. Wybory odbyły się 22 marca w Gorzowie, podczas XVI Zjazdu Delegatów Stowarzyszeń PFSSK.

Tajność czy nieudolność?

Tadeusz Sobotka, szkoleniowiec i działacz społeczny, postanowił podzielić się z nami swoimi przemyśleniami na temat bazy pytań egzaminacyjnych.

Historia autobusu dla podróżnych

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozbudowuje elektroniczną bazę Centralnej

Ewidencji Pojazdów i Kierujących (CEPiK), w której zawarte są dane dotyczące osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz dane o pojazdach.

Oj, zapomniałem o…

Niestety, zdarza się, że przy kontroli drogowej otwieramy dowód rejestracyjny pojazdu, zaglądamy do polisy ubezpieczenia OC i robimy wielkie oczy widząc, że czegoś nam brakuje. Zdarza się również, że nie dopełniamy (często z niewiedzy) obowiązków wynikających z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych OC lub innych formalności, które powinien załatwić właściciel pojazdu mechanicznego dopuszczonego do ruchu.

Forma czy treść?

Kolejny felieton Wojciecha Szemetyłły.

 

11 komentarzy do “Setny numer już w sprzedaży”

  1. Wykłady w OSK nieobowiązkowe to świetny pomysł!!! Instruktorzy i szkoły także zyskają na zmianach. Obecnie mamy fikcje, część szkół nie robi teorii i obniża ceny. Jak zmiany wejdą w życie to Kursant sam zdecyduje czy zapłaci więcej i bedzie chodzil na wyklady czy teorii pouczy sie sam ksiazek lub sieci.

    1. A ja bym poszła jeszcze dalej, egzamin teoretyczny powinno się zdawać w Starostwie, bo przecież nie potrzeba specjalnych kwalifikacji żeby obsłużyć komputer egzaminacyjny, może to zrobić urzędnik Starostwa. A było by znacznie prościej i bliżej niż do niektórych WORD-ów. A kandydat na kierowcę i tak musi udać się do Starostwa po PKK. W WORD-zie zdawało by się JEDYNIE część praktyczną egzaminu. Prosto i mniej czasu się traci , i nie trzeba czekać na egzamin, można zdawać z marszu, nieprawda ?

    2. zmiany są potrzebne! Trzeba iść do przodu. Nauka teorii w formie wykładów to przepis, który i tak w wielu szkołach nie jest przestrzegany. Lepiej, aby była możliwa opcja do wyboru dla kursantów. Albo Kurs z wykładami z teorii albo sama praktyka a kursant uczy się teorii sam w domu.

    3. Może nie od razu szmatławca, ale do rzetelności daleko w gazecie. Art. są marne i nie zgodne z zapisami prawa (oczywiscie nie wszystkie). Zwłaszcza opinie „fachowców” pozostawiają wiele do rzyczenia. No i oczywiscie komercja, komercja i jeszcze raz komercja.

    4. Pingback: สล็อตเว็บตรง

    5. Pingback: BAUC

    6. Pingback: Kampala International University

    7. Pingback: why not look here

Dodaj komentarz