Opóźnione rozporządzenie

dziennik ustaw rzeczypospolitej polskiej

Lepiej późno niż wcale.  Z ponad czteromiesięcznym opóźnieniem ukazało się właśnie rozporządzenie w sprawie w sprawie kursów dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych i pojazdów przewożących wartości pieniężne.

Ktoś złośliwy mógłby stwierdzić, że znalazło się podczas opróżniania jednego z biurek w ministerstwie, ale najważniejsze że w końcu jest. Zgodnie z rozporządzeniem:

Kurs podstawowy obejmuje co najmniej:

1) w zakresie prawa jazdy kategorii A1, A2 i A – 24 godziny, w tym 6 godzin zajęć teoretycznych i 18 godzin zajęć praktycznych;

2) w zakresie prawa jazdy kategorii B1, B i B+E, C1, C1+E, C i C+E lub D1, D1+E, D i D+E – 14 godzin, w tym 6 godzin zajęć teoretycznych i 8 godzin zajęć praktycznych.

Kurs uzupełniający dla osoby posiadającej zezwolenie w zakresie prawa jazdy kategorii:

1) A1, A2 i A obejmuje co najmniej – w przypadku rozszerzenia zakresu zezwolenia o kategorie prawa jazdy B1, B i B+E, C1, C1+E, C i C+E lub D1, D1+E, D i D+E – 11 godzin, w tym 3 godziny zajęć teoretycznych i 8 godzin zajęć praktycznych;

2) B1, B i B+E, C1, C1+E, C i C+E lub D1, D1+E, D i D+E obejmuje co najmniej:

a) w przypadku rozszerzania zakresu zezwolenia o kategorie prawa jazdy A1, A2 i A – 21 godzin, w tym 3 godziny zajęć teoretycznych i 18 godzin zajęć praktycznych,

b) w przypadku rozszerzania zakresu zezwolenia odpowiednio o kategorie prawa jazdy B1, B i B+E, C1, C1+E, C i C+E lub D1, D1+E, D i D+E – 11 godzin, w tym 3 godziny zajęć teoretycznych i 8 godzin zajęć praktycznych.

Kurs kończy się egzaminem, składającym się z części teoretycznej i części praktycznej.

Część teoretyczna egzaminu obejmuje 20 pytań testowych jednokrotnego wyboru z zakresu kursu podstawowego albo kursu uzupełniającego i trwa 25 minut. Do uzyskania pozytywnego wyniku konieczne jest udzielenie prawidłowych odpowiedzi na 16 z tych pytań.

Podczas części praktycznej egzaminu w zakresie prawa jazdy kategorii:

1) A1, A2 i A należy prawidłowo wykonać:

a) slalom,

b) hamowanie awaryjne na zakręcie,

c) ominięcie przeszkody na zakręcie;

2) B1, B i B+E, C1, C1+E, C i C+E lub D1, D1+E, D i D+E należy prawidłowo wykonać następujące zadania:

a) slalom,

b) hamowanie na łuku,

c) ominięcie przeszkody na płycie poślizgowej.

Osoby posiadające zaświadczenia wydane w oparciu o dotychczasowe przepisy mogą na ich podstawie uzyskać nowe zezwolenia. Opłata za wydanie zezwolenia wynosi 50 zł.

Rozporządzenie zawiera wprawdzie program kursów, jednak całość wraz z załącznikami zmieściła się na 21 stronach.

rb

1 komentarz do “Opóźnione rozporządzenie”

1. Pingback: brampton ontario flower delivery