Zapominalscy mogą odetchnąć z ulgą. Od poniedziałku kierowcy nie będą musieli już wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia zawarcia polisy OC. Nie zostaną za to ukarani mandatem.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Później odpowiedni komunikat w tej sprawie musiał podpisać minister tego resortu.
– To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. –  Właśnie o tym myśleliśmy, przygotowując nowe przepisy.

Kontrole się nie skończą


O czym, w świetle nowych regulacji, powinni pamiętać kierowcy? Ano np. o tym, że brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC nie oznacza, iż nie będą kontrolowani. Dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone są po prostu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Podczas kontroli uprawnione służby (np. policja, straż miejska czy ITD) sprawdzą dane w jednej z baz CEPiK-u –Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Co ważne, brak obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC nie oznacza, że w ogóle nie trzeba ich mieć. Np. dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. w stacjach kontroli pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym. Właściciele pojazdów nadal mają także obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC.

Systemowe zatrzymanie


Kierowcy muszą pamiętać także o tym, że nadal powinni mieć przy sobie prawo jazdy! Po wejściu w życie nowych przepisów mogą spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu). I jeszcze jedna ważna kwestia. Nadal trzeba będzie mieć przy sobie dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie, jeśli kierowca prowadzi pojazd, który został zarejestrowany poza Polską.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tego dokumentu. Do tej pory dowód był zatrzymywany fizycznie. Od poniedziałku – w przypadku, gdy pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego – uprawnione służby odnotują zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu zostanie przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Kierujący otrzyma – podobnie jak teraz – pokwitowanie.

Zwrot dokumentu będzie mógł odnotować zarówno organ (np. urząd miasta), który go wydał, jak i dowolna jednostka w ramach podmiotu, który go zatrzymał.

Jakub Ziębka
Krzysztof Ledzion felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0