Zmiany: to wojewoda wyznaczy samorządowy WORD i zatrudni egzaminatora

Według informacji Rzeczpospolitej Ministerstwo Infrastruktury zamierza wprowadzić nastepujące zmiany dotyczące egzaminowania kierowców: 

 • egzaminy mają odbywać się w WYZNACZONYM PRZEZ WOJEWODĘ  samorządowym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego
 • EGZAMINATOR BĘDZIE ZATRUDNIANY PRZEZ WOJEWODĘ, a nie przez WORD.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zamierza także wprowadzić:

 • dobrowolne jazdy z z osobą towarzyszącą (opiekun prawny kursanta posiadający prawo jazdy od przynajmniej 5 lat) pod nadzorem ośrodka szkolenia kierowców
 • obowiązkowy w szkołach podstawowych przedmiot “wychowanie komunikacyjne”, które realizowane będzie w piątych klasach.

Zmiany mają na celu ujednolicenie sposobu egzaminowania w całym kraju oraz porównywalności wyników. Wielu ekspertów zaznacza, że na wprowadzenie czekają regulacje opracowane już wiele lat temu:

 • monitoring w samochodach
 • zielony listek.

 

Wasze komentarze (8)

 1. Wychowanie Komunikacyjne w szkołach - nareszcie. Mam nadzieję, że nie trzeba będzie czekać więcej jak do września.
  • Nam też bardzo się podoba ten pomysł. "Bezpieczeństwo na drodze" zasługuje na to, a wszystkim rodzicom powinno zależeć na jak najszybszym wprowadzeniu przedmiotu do programu. Mnie zastanawia dlaczego dopiero i tylko w piątej klasie!! Różne aspekty bezpieczeństwa na drodze można wprowadzać i analizować w różnym wieku dziecka i nastolatka. Zupełnie inne treści i forma przekazu trafią do dwunastolatka, a inne do osoby siedemnastoletniej.
 2. Bardzo dobre zmiany dlaczego to tak długo trwa , wprowadzić natychmiast, w szkołach powinno się już prowadzić te wykłady z zasad bezpieczeństwa by zwiększyć bezpieczeństwo , skończyć z ta dzisiejsza mafia w wordach.
 3. O tych zmianach instruktorzy i szkoleniowcy mówili i pisali latami , zmiany są jasne i oczywiste ale puki czas mam parę pytań czemu nie rozpocząć edukację od przedszkola do szkoły średniej włącznie, zauważam że niektóre przedszkola i szkoły już to robią ćwicząc na ulicy zachowania na przejściu dla pieszych, ale niech to będzie usankcjonowane prawem
  • Dokładnie tak! Przecież zupełnie inne treści i metodykę nauczania, formy prezentacji tematu powinno się realizować w szkołach na poziomie edukacji wczesnoszkolnej i wśród maturzystów. Zupełnie niezrozumiałe jest dla mnie dlaczego akurat i tylko 5 klasa, choć oczywiście "nareszcie w ogóle".

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 • Brak produktów w koszyku.