Od przyszłego roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie GSR2. Nowe samochody zostaną obowiązkowo wyposażone w co najmniej 20 systemów i elementów mających poprawić bezpieczeństwo.

Wprowadzenie obowiązkowego wyposażenia aut zostało podzielona na dwa etapy: pierwszy rozpoczął się już w 2022 roku. Wprowadzenie drugiego etapu zaplanowano na rok 2024. Zmiany dotyczyć będą pojazdów sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Rozporządzenie GSR2 ma przyczynić się do redukcji liczby ofiar wypadków. Każdy wyprodukowany samochód będzie posiadał, m.in. zaawansowany system hamowania awaryjnego AEB oraz inteligentny asystent prędkości ISA. W autach pojawią się, tzw. czarne skrzynki. Poddane modyfikacjom zostaną również elementy odpowiadające za widoczność, a także opony i instrumenty pokładowe. Czy ceny aut od nowego roku wzrosną? Wkrótce się przekonamy…