Zielony listek jeszcze nie funkcjonuje. Jest za to… srebrny

mężczyzna trzymający w ręku srebrny listek

Samorząd województwa śląskiego wpadł na pomysł, żeby tamtejszym seniorom rozdawać znaczki ze srebrnym listkiem, które potem będzie można naklejać na szybę samochodu. Po co? Żeby inni kierowcy zwrócili na nich uwagę, byli bardziej wyrozumiali.

Srebrny listek to nawiązanie do znaczków z zielonym listkiem, przyklejanych do szyb samochodów. Informują one o tym, że mamy do czynienia z niedoświadczonym kierowcą i warto zachować ostrożność. Na razie zielone listki nie są zbyt popularne, gdyż ze względu na przesunięcie przepisów ustawy o kierujących pojazdami o okresie próbnym, nie trzeba ich jeszcze posiadać.

Województwo śląskie zamierza promować za to znaczek srebrnego listka. Zachęca osoby starsze do przyklejania ich na szyby swoich pojazdów.

– Ta inicjatywa zrodziła się w wyniku rozmów z seniorami – mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. – Często widzimy osoby starsze, które mają problem na drodze. Warto oznaczyć samochody takimi naklejkami, bo widząc je, niektórzy zastanowią się, czy warto reagować agresją, czy lepiej zachować cierpliwość, a może pomóc starszym odnaleźć się na drodze. Jesteśmy coraz starsi, a wiek nie musi oznaczać konieczności pożegnania się z autem, dlatego chcemy edukować i doszkalać seniorów, bo oni są pełnoprawnymi użytkownikami dróg.

Znaczki ze srebrnym listkiem będą rozdawane podczas imprez dla seniorów organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz za pośrednictwem wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego i policji.

– Każde zdrowie, każde życie uratowane na drodze to jest cel naszej pracy, dlatego ta akcja ma pełne wsparcie policji – tłumaczy  Tomasz Bratek z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. – Każdy z nas będzie seniorem i słabszy refleks czy słabszy wzrok nie wykluczają nas z możliwości czynnego uczestnictwa w ruchu drogowym, ale mogą sprawić, że czas reakcji się wydłuża, dlatego warto cierpliwie zaczekać i uniknąć w ten sposób niebezpiecznego zdarzenia.

Na inaugurującej projekt konferencji prasowej pojawił się także 88-letni Piotr Lipa z Goczałkowic-Zdroju. Otóż niedawno ponownie zdał egzamin na prawo jazdy i jest najstarszym Polakiem, który tego dokonał.

– To jest bardzo dobra inicjatywa i z dumą przykleję w samochodzie srebrny listek – mówił Lipa. – Prowadzę sad i samochód jest mi niezbędny do pracy, dlatego nie wyobrażam sobie życia bez samochodu. Kiedy utraciłem prawo jazdy, musiałem uczyć się jeździć niemal od nowa, ale uważam, że warto być bezpiecznym na drodze, a takie akcje na pewno w tym pomogą.

Organizatorzy kampanii chcą namówić do udziału w akcji miasta i gminy oraz centra handlowe, żeby wydzielały na parkingach miejsca parkingowe przeznaczone dla seniorów z samochodami oznaczonymi srebrnym listkiem.

Jakub Ziębka

zdjęcie: Witold Trólka/biuro prasowe UMWŚ

Wasze komentarze (1)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.