Zielone światło dla Chojnic

Chojnice

Pod koniec lutego radni Sejmiku Województwa Pomorskiego przegłosowali uchwałę w sprawie wskazania Chojnic jako miasta, w którym mogą odbywać się egzaminy na prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1 oraz B. Jednak na otwarcie oddziału terenowego trzeba będzie poczekać do przyszłego roku.

– Dzięki nowemu punktowi kursanci będą mieli bardziej komfortowe warunki zdawana egzaminów. Filia gdańskiego PORD-u w Chojnicach pozwoli nie tylko zaoszczędzić czas, ale i pieniądze. Ważne jest również, że egzaminy praktyczne będą odbywać się w znanych zdającym rejonach – powiedział podczas sesji sejmiku 26 lutego Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Bez inwestycji oddział nie zacznie działać

To właśnie podczas tej sesji radni sejmiku zdecydowali, że w Chojnicach będą mogły odbywać się egzaminy na prawo jazdy. Jakich kategorii? W uchwale jest mowa o AM, A1, A2, A, B1 oraz B. Chojnicka filia Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku stanie się pierwszym oddziałem terenowym WORD-u w województwie pomorskim. Jednak zanim egzaminy w Chojnicach będą mogli zdawać mieszkańcy tego miasta oraz okolic, konieczne są inwestycje. Chodzi o pozyskanie gruntu pod inwestycję, stworzenie placu manewrowego i budynku administracyjnego.

– Szacowany koszty inwestycji to ok. 3 mln zł – informuje Ryszard Świlski.

Chojnicki ośrodek zlokalizowany będzie przy ul. Gdańskiej w rejonie Urzędu Celnego i bazy materiałowej Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Do Gdańska i Słupska jest za daleko

Dlaczego radni województwa pomorskiego wybrali akurat Chojnice? Główny powód jest wskazany w uzasadnieniu do podjętej przez nich uchwały. Czytamy w niej m.in. „oddalenie Chojnic od ośrodków egzaminacyjnych w Gdańsku i Słupsku powoduje, że znaczna część mieszkańców regionu decyduje się na korzystanie z usług Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile lub w Bydgoszczy. Sytuacja ta powoduje konieczność ponoszenia przez nich dodatkowych kosztów związanych z dojazdami oraz wydłuża proces zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami”.

Rzeczywiście, patrząc na mapę, od razu można zorientować się, że mieszkańcy Chojnic mają bliżej do Bydgoszczy (ponad 80 km) i Piły (ponad 90 km) niż do Gdańska i Słupska (ok. 120 km). Ale od niedawna chojniczanom najbliżej do szczecineckiego oddziału terenowego Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koszalinie. Od Szczecinka dzieli ich bowiem tylko niespełna 70 km.

„Otwarcie ośrodka egzaminowania w Chojnicach, jako oddziału terenowego (…) Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku, zwiększy dostępność do zdobycia uprawnień do kierowania pojazdami przez mieszkańców południowej części województwa pomorskiego” – czytamy w uzasadnieniu uchwały radnych sejmiku.

Nawet 12 tys. osób w ciągu roku

Jak wynika z analiz sporządzonych przez Romana Nowaka, dyrektora Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku, otwarcie oddziału terenowego w Chojnicach będzie się opłacało. W uzasadnieniu do uchwały możemy przeczytać, że przychód przełoży się na zwiększenie nakładów na bezpieczeństwo ruchu drogowego w województwie pomorskim.

W ciągu roku nowa filia może mieć nawet 12 tysięcy klientów.

– Mam nadzieję, że pierwsze egzaminy w Chojnicach odbędą się w pod koniec 2019 roku – dodaje na łamach portalu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego dyrektor Nowak.

Jakub Ziębka

Fot. Krzysztof Jocek/Wikimedia Commons

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.