Zdalne kontrole kierowców zawodowych już wkrótce

Ciężarówki z tachografami nowej generacji już niedługo mają trafić do produkcji. Urządzenia umożliwią zdecydowanie podniesie poziomu skuteczności kontroli pracy kierowców zawodowych. 

Czas nagli, bo już 21 sierpnia bieżącego roku nowo rejestrowane samochody ciężarowe  o DMC powyżej 3,5 tony będą musiały być wyposażone w tachografy drugiej generacji. Inteligentne urządzenia zablokują możliwość manipulacji, uważanych dotychczas za powszechne. Jak? System łączności satelitarnej kontrolowany przez Europejską Agencję Kosmiczną umożliwi inspektorom precyzyjną lokalizację pojazdu, weryfikację miejsc przekroczenia granicy i całej historii przemieszczania się ciężarówki w okresie ostatnich dwóch miesięcy. Dodatkowo, obowiązkowa łączność satelitarna zostanie wykorzystana w systemie opłat drogowych. Dzięki zintegrowanemu  systemowi płatności, zbędne okażą się dotychczas stosowane rozwiązania, w tym działające w międzynarodowym systemie EETS.