Zautomatyzowane ciężarówki – już od 5 lat w Szwecji

W szwedzkiej odkrywkowej kopalni wapna Brønnøy Kalk już od 2018 roku pracuje zarządzana przez Volvo Trucks flota 7 w pełni zautomatyzowanych ciężarówek.

Zautomatyzowane ciężarówki, które bazują na ciągnikach siodłowych FH16, pozostają w ruchu przez 24 godziny na dobę kursując między dnem kopalni a wysoką skarpą na brzegu fiordu. Pojazdy pracują w bardzo wymagających warunkach: trasa jest stosunkowo krótka, załadunek odbywa się na głębokości 150 metrów pod powierzchnią morza. Następnie ciężarówki “wspinają się” na wzniesienie, którego najwyższy, docelowy punkt położony jest na wysokości 100 metrów powyżej poziomu morza. Kopalnia zlokalizowana jest przy kole podbiegunowym, co oznacza niskie temperatury na co dzień, wysokie zasolenie powietrza oraz ograniczoną ilość światła. Co ciekawe, w kabinie ciężarówki nadal znajduje się fotel kierowcy, jednak cały ruch jest w pełni zautomatyzowany, bazuje na autopilocie. Jedynie najtrudniejsze fragmenty trasy pokonywane są przy pomocy zdalnego sterowania przez pracowników kopalni.