Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek już obowiązuje

Od 1 lipca obowiązują przepisy, które miały na celu ograniczenie wyścigów słoni na autostradach i drogach ekspresowych. I co z tego wynika?

Nie nam oceniać czy kierowcy ciężarówek wyprzedzali zbyt często, czy był to manewr powodujący zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, czy chcieli się popisać, albo pokazać, że duży może więcej. Ale… wsłuchując się w opinie branży transportowej, trudno w to uwierzyć. Mówimy o regularnie szkolonych kierowcach zawodowych, regularnie badanych pojazdach. Przepis stwierdza jednoznacznie: Kierującemu pojazdem kategorii N2 lub N3, zabrania się wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 lub N3 obowiązującej na danej drodze.