Zachodniopomorskie: Bezpieczniej na motocyklu

wypadek motocyklisty

Doskonalenie techniki jazdy na motocyklu, zasady udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków z udziałem kierowców jednośladów, dużo kampania medialna – to założenia projektu „Motocyklowe Lato 2012”, który ruszył w Zachodniopomorskiem. Projekt przy udziale Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego realizuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie KIEROWCA.PL.

Główne działania skierowane są na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach w letnim sezonie.

– Chcemy nauczyć zwłaszcza młodych i niedoświadczonych motocyklistów, jak bezpiecznie wykonywać manewry na drodze – mówił podczas konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz. – Kierowców samochodów chcemy przekonać, że motocykliści to nie przeszkoda na drodze, tylko równoprawny jej użytkownik.

„Pozytywna jazda”

Podczas spotkania z mediami głos zabrał również prezes Stowarzyszenia KIEROWCA.PL, które prowadzi projekt. – Akcja „Motocyklowe lato” jako jedna z pierwszych w Polsce ma charakter pozytywny – mówił Zientarski. ¬- Nie opiera się ona tylko na negatywnych emocjach i próbach straszenia mocnymi sloganami np. „Idzie wiosna będą warzywa”, ale bazuje na kreowaniu pozytywnego wizerunku motocyklisty.

Przewodnim hasłem „Motocyklowego lata 2012” jest „pozytywna jazda”. Do szanowania motocyklistów mają zachęcać kolejne: „polub motocyklistów” i „z motocyklistą masz po drodze”.

– Dużym problemem w Polsce jest brak zrozumienia pomiędzy kierowcami jednośladów, a kierowcami aut osobowych czy ciężarowych – zauważył Zientarski i dodał, że ma nadzieję, iż projekt wpłynie w pozytywny sposób na poszanowanie praw i zrozumienie wzajemne wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Wspomniano przy tej okazji, że Polsce ciągle panuje stereotyp motocyklisty – szaleńca, osoby nieodpowiedzialnej, niebezpiecznej, a przecież często są to głowy rodzin, ludzie normalni, często wysoko postawieni przedstawiciele różnych zawodów.

Wszystko dla bezpieczeństwa

Celem jest oddziaływanie na wyobraźnię i świadomość kierujących motocyklami i innych uczestników ruchu. W ramach projektu zorganizowano szereg szkoleń dla motocyklistów, policjantów i instruktorów jazdy. – Chcemy, aby tego typu projekty poskutkowały spadkiem liczby zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów – mówi Radosław Izdebski, koordynator projektu. – Liczymy również na wzrost świadomości kierujących po pierwsze – w zakresie bezpieczeństwa kierowców jednośladów w ruchu drogowym, po drugie – w kwestii zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków drogowych.

Zloty motocyklowe

Realizacja projektu rozpoczęła się już w czerwcu udziałem w zlocie motocyklowym „Cruiser Party – XIV święto Junaka” odbył się 9 czerwca w Szczecinie. W jego trakcie przeprowadzane były szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które prowadzone były przez wykwalifikowanych ratowników medycznych z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczecina. Ze szkoleń skorzystało kilkudziesięciu motocyklistów.

Kolejnym zlotem będzie „International Bike Island Day”, który będzie miał miejsce 30 czerwca w Lubieszewie. W lipcu natomiast odbędzie się XXIV Międzynarodowy Zlot Motocykli „Nad Zalewem” (14 lipca w Polanowie) oraz „Western Picnic Country” (20 lipca w Sułominie). Podczas wszystkich imprez będą przeprowadzane szkolenia. Organizatorzy przewidują, że ogólnie przeszklonych zostanie około stu motocyklistów.

Szkolenia dla policjantów i instruktorów

25 i 26 czerwca w Choszcznie odbyło się również szkolenie dla funkcjonariuszy policji. Przeprowadził je podinsp. Grzegorz Sudakow, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Szczecinie. Tytuł szkolenia to: „Motocykliści jako sprawcy i ofiary wypadków drogowych. Stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie województwa zachodniopomorskiego”. Wzięło w nim udział 25 funkcjonariuszy.

Szkolenia pod tym samym tytułem planowane są również dla instruktorów nauki jazdy. Pierwsze odbędzie się 9 lipca w Szczecinie, a kolejne 16 lipca w Koszalinie. Poprowadzą je Adam Cieślak, motocyklista, instruktor nauki jazdy oraz podinsp. Grzegorz Sudakow.

Akcja informacyjna

Zlotom motocyklowym i szkoleniom będzie towarzyszyła kampania medialna. Spoty reklamowe zachęcające do polubienia fanów „dwóch kółek” i promującą bezpieczną, bezkolizyjną jazdę będą emitowane w TVP Szczecin i Radiu Szczecin. Właśnie te redakcje (oraz Kurier Szczeciński) są patronami medialnymi całego projektu.

Zachodniopomorscy kierowcy dostaną do swoich rąk specjalne ulotki. Znajdą się w nich m.in. porady dotyczące sposobu poruszania się na drodze w towarzystwie motocyklistów oraz porady dotyczące udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków. Kilkadziesiąt tysięcy ulotek zostanie rozdysponowanych przez zachodniopomorską policję, cześć z nich będzie można znaleźć w lipcowym wydaniu Magazynu Kuriera Szczecińskiego. To nie wszystko. Specjalne ulotki, szelki odblaskowe oraz koszulki otrzymają również motocykliści uczestniczący w zlotach. Pojawią się także specjalne naklejki na samochody. Już w lipcu na jeżdżących po województwie PKS-ach naklejone zostanie hasło „zauważ motocyklistę”.

Podsumowaniem projektu będzie konferencja prasowa oraz opracowanie i wydanie raportu o zagrożeniach ze strony młodych kierowców na zachodniopomorskich drogach. – Mam nadzieję, że akcja będzie przykładem dla innych województw. Być może w przyszłym roku będziemy mogli mówić już o akcji ogólnopolskiej, a nie tylko lokalnej – mówi o przedsięwzięciu Zientarski.

red

 

5 komentarzy do “Zachodniopomorskie: Bezpieczniej na motocyklu”

  1. Pingback: my sources

  2. Pingback: clase azul 25th anniversary price​

  3. Pingback: Codeless test automation tools

  4. Pingback: indovip link alternatif

  5. Pingback: tai sunwin

Dodaj komentarz