Zabierać, czy nie zabierać… Komisja obradowała.

Jeśli nie wiadomo jako podjąć decyzję, najlepiej powołać spec komisję. No i właśnie odbyło się posiedzenie  Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, podczas którego dyskutowano na temat odbierania praw jazdy za przekroczenie prędkości. 

Komisja debatowała w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji nad wpływem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 grudnia 2022 roku na procedurę odbierania praw jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/godz. Przedstawiciel Ministerstwa wskazuje, że wyrok ma charakter interpretacyjny i z punktu widzenia kontroli ruchu drogowego nie wywołuje bezpośrednich zmian prawnych. MSWiA podkreśla, że prawa jazdy są nadal zatrzymywane, a organy które tego dokonują są zobowiązane do wykonywania swoich obowiązków. Resort uznaje, że nie ma potrzeby nowelizacji przepisów. Co ciekawe, wyrok Trybunału Konstytucyjnego wcale nie spowodował lawiny wniosków i wystąpień do policji o wyjaśnienia spraw odebrania prawa jazdy. Warto przypomnieć, że wyrok Trybunału nie zmieniał kwestii zasadniczej, a odnosił się wyłącznie do sprawy automatyzmu stosowanych procedur.