Za przekroczenie prędkości do domu na piechotę

Jazda z prędkością dwukrotnie wyższą niż dozwolona oznacza w Kanadzie wysoki mandat, konfiskatę pojazdu na 14 dni, utratę prawa jazdy na 30 dni i… powrót do domu na piechotę, bo areszt pojazdu ma skutek natychmiastowy.

Świetnie ilustruje to popularny film rozpowszechniany w Internecie. Młody, niedoświadczony kierowca BMW jedzie z prędkością od 115 do 160 km/godz. w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 60 km/godz.  Zostaje zatrzymany przez policjanta, który uprzejmie i rzeczowo informuje go o wykroczeniu i jego następstwach. Młody człowiek zabiera z samochodu swoje rzeczy i przygląda się jak jego samochód zostaje umieszczony na lawecie, która zawiezie go na policyjny parking. Kanadyjczycy uważają, że kara musi być nieuchronna i wymierzona natychmiast, na zasadzie terapii szokowej. Warto też zauważyć, że w przypadku recydywy prawo jazdy zostanie zatrzymane na 60 dni, a w kolejnym przypadku będzie odebrane na stałe. Informacja przekazywana jest ubezpieczycielom- stawka za polisę automatycznie rośnie.