Z życia forum: Jak obejść zmiany w egzaminie na prawo jazdy

nauka jazdy

Luty 2012 zbliża się dużymi krokami a wraz z nim coraz bardziej rosną obawy kursantów.

Wszystko co nowe budzi strach, a nowy egzamin z teorii nie wróży jednak niczego łatwiejszego. Obecnie ponad 80 proc. kursantów kończy test bez konieczności poprawki, po zmianach ten procent może się o wiele zmniejszyć. Egzamin ma być trudniejszy i zupełnie inny od tego dzisiejszego. Kursanci, zamiast wkuwania na pamięć testów wielokrotnego wyboru, muszą przygotować się do wirtualnych symulacji. Na ekranie pojawią się pytania generowane w czasie rzeczywistym do konkretnej sytuacji. Podobnie jak podczas jazdy, tu egzaminowani też będą musieli wybrać tylko jedną odpowiedź. Czasu nie będzie wiele, bo tylko 30 sekund na każde pytanie. Jeśli nie zdążą z odpowiedzią, pytanie przepadnie i już nie da się do niego wrócić. Baza pytań zwiększy się do około 3 tysięcy, a testy przestaną być ogólnodostępne.

Strach przed tymi nowościami spowodował na forum www.prawojazdy.com.pl wysyp różnych pomysłów, żeby tylko uniknąć zmian i zdawać po staremu. Pytanie – czy jak zacznę kurs przed wejściem zmian, to będę zdawać na starych, czy też nowych zasadach? – pojawia się kilka razy dziennie. No cóż, odpowiedź jest tylko jedna i to ta, której byśmy nie chcieli usłyszeć. Wszyscy zdajemy nowe testy z dniem ich wprowadzenia. Data rozpoczęcia kursu nie ma tutaj żadnego znaczenia.

Forumowicz Alek ma wątpliwości jak będzie zdawał i twierdzi, że „skoro na nowych, to po co uczyć się starych przepisów?”.

To ciekawa teoria, ale nie ma starych i nowych przepisów. One się nie zmieniają, zmienia się tylko forma egzaminu.

Pomysłowy Bolek pyta na forum: „czy orientuje się ktoś, czy istnieje taka możliwość zdania teorii na kategorię B1, odczekania do czasu 18 urodzin i przystąpienia do egzaminu praktycznego, ale w kategorii B? 18 lat kończę 25 kwietnia 2012, na kurs mogę iść 25 stycznia zgodnie z przepisami, z tym że teorię musiałbym zdawać na nowych zasadach, a doszły mnie słuchy, że można zdać teorię B1, nie podchodzić do egzaminu praktycznego B1, tylko poczekać do 18 urodzin i zdać tylko praktykę kategorii B”.

Sprytnie pomyślane, ale niestety te „słuchy” zasłyszane gdzieś przez kursanta niestety nie są prawdziwe.

Forumowicz Adiii pisze: „Za tydzień idę na A1, prawdopodobnie nie zdążę ukończyć pełnego kursu (nie wyjeżdżę po prostu godzin). W szkółce mi powiedziano, że jak będę chodził na teorię i zdam wewnętrzny, to dostanę świstek i z nim mogę iść do WORD-u i zdać egzamin państwowy z części teoretycznej, a część praktyczną dopiero po wyjeżdżeniu godzin na kursie. Po prostu wiem, że za pierwszym razem nie zdam na pewno teorii, nawet na obecnych zasadach, i chcę sobie dać czasu, żeby przez zimę pozdawać teorię i potem na spokojnie iść na praktykę którą na 100 proc. zaliczę”.

Wiele osób, które pełnoletność osiągną po 12 lutego, próbuje ucieczki przed nowym egzaminem z teorii, zapisując się na kurs na kategorię B1. Tak jak kursant Czara159, który ukończy w styczniu 16 lat i chce zdać egzamin na prawo jazdy kategorii B1. Pyta on, czy jest sens zrobienia prawka na kat. B1 przed zmianą przepisów i jak będzie chciał zrobić kategorię B od 18 lat to co będzie musiał zdawać?

Owszem, na kategorię B zdaje się potem tylko praktykę, ale czy naprawdę warto lokować pieniądze w zupełnie niepotrzebny nam kurs tylko dlatego, że teoria będzie trudniejsza?

Kolejny kursant pewek zaskoczył nas informacją, że coś słyszał, że instruktor może wydać zezwolenie na wcześniejsze zdawanie egzaminów, pod warunkiem, że kursant wykazał się dużymi „umiejętnościami” prowadzenia samochodu. Słyszał też o możliwości zdawania wcześniej, ale jeżdżenia dopiero po uzyskaniu pełnoletności. Teraz bez problemu zdaje wszystkie testy teoretyczne na kategorię B. Teraz obawia się, że te nowe pytania go po prostu zagną…

Zawsze się zastanawiam, skąd ludzie biorą takie rewelacje. Ostatnio przeczytałam kilka ogłoszeń na ulicznych przystankach, słupach, typu „kursancie, ostatnia szansa na zdanie egzaminu z teorii na kategorię A i B na starych zasadach – zapisuj się szybko, jeszcze mamy miejsca”. Drodzy instruktorzy, nie wprowadzajcie w błąd kursantów. Od lutego 2012 roku zmienia się TYLKO forma egzaminu z teorii i data zapisu nie ma tutaj większego znaczenia.

ella

 

 

 

3 komentarze do “Z życia forum: Jak obejść zmiany w egzaminie na prawo jazdy”

  1. Pingback: โรงแรมสุนัขเข้าได้

  2. Pingback: where can i buy ibogaine online

  3. Pingback: บับเบิ้ล

Dodaj komentarz