Z WORD-em można wygrać

samochód szkoleniowy

Przybywa skarg na przebieg egzaminów na prawo jazdy – donosi portal „Nowości”. Kursanci wygrywają rzadko, ale zdarza się i tak, że egzamin powtórzony jest na koszt WORD-u, a egzaminator obrywa za błędy po kieszeni.

Przybywa skarg na przebieg egzaminów na prawo jazdy. Kursanci wygrywają rzadko, ale zdarza się i tak, że egzamin powtórzony jest na koszt WORD-u, a egzaminator obrywa za błędy po kieszeni.

 

W Toruniu za pierwszym podejściem egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B zdaje tylko 32 procent osób. Rekordziści walczą kilkanaście razy. Czujących się pokrzywdzonymi nie brakuje.

 

– Pierwszy raz zdawałam w sobotnie przedpołudnie. Egzaminator był nieprzyjemny i obcesowy. Zafundował mi lewoskręt na skrzyżowaniu przy Nocie. Tłok, mnóstwo starszych ludzi z siatkami, wracających z targowiska. Oblałam. Egzaminator wysadził mnie ze słowami, że stworzyłam zagrożenie na drodze. Nie wytłumaczył mi błędów. Popłakałam się i tylko dzięki namowom rodziny zdecydowałam się na powtórny egzamin – relacjonuje pani Weronika, młoda księgowa z Torunia.

 

Kiedyś złożenie skargi na przebieg egzaminu czy zachowanie egzaminatora było ewenementem.

 

– Ludzie bali się, że jeśli się poskarżą, to egzamin zdadzą co najwyżej w innym województwie. Dziś jest inaczej. Skargi traktujemy normalnie, bez emocji. Na pewno nikt się na nikim nie odgrywa – zapewnia Marek Staszczyk, dyrektor WORD-u w Toruniu. – Rośnie świadomość prawna mieszkańców. Coraz częściej też skarżą się na nas marszałkowi województwa (WORD-y jemu podlegają – przy. red.), wykorzystując pomoc prawników.

 

W 2008 roku skarg na WORD-y w Toruniu, Bydgoszczy i Włocławku było 29. W zeszłym roku – już 51. Urząd Marszałkowski uznał, że unieważnić i powtórzyć na koszt ośrodków należy 21 egzaminów. Najwięcej, bo trzynaście, w Bydgoszczy. W Toruniu – sześć.

 

Co ciekawe, co trzecia taka powtórka w regionie wynika z powodów technicznych. Bo sprzęt nagrywający egzamin, który miał pomagać przy rozstrzyganiu sytuacji spornych, zawodzi.

 

– Dziury w drogach powodowały wstrząsy i szwankowało rejestrowanie obrazu lub dźwięku. W takiej sytuacji skarżący się kursant zawsze jest na wygranej pozycji. Wystarczy, że brakuje trzech minut nagrania, nawet samego dźwięku i egzamin trzeba unieważnić. A potem powtórzyć na koszt ośrodka – przyznaje Marek Wlekliński, egzaminator nadzorujący z WORD-u w Bydgoszczy.

 

Co się dzieje, gdy stwierdzony zostaje błąd egzaminatora?

 

– Nie mamy możliwości odwołania się. Decyzja Urzędu Marszałkowskiego jest ostateczna. Z takim egzaminatorem zostaje przeprowadzona rozmowa i odczuwa błąd finansowo. Obcinamy premię – zdradza dyrektor Staszczyk.

 

Wszystkie WORD-y obowiązkowo przynajmniej raz w roku muszą szkolić swoich egzaminatorów. W tym roku zdążył to już zrobić Włocławek. Tyle że od czwartku do soboty w ośrodku „Wilga” w Górznie przebywali wszyscy pracownicy WORD-u, a nie tylko egzaminatorzy. Pojawiły się zarzuty, że to niepotrzebne wydatki.

 

– To było szkolenie dla wszystkich, bo dotyczyło między innymi obsługi klienta. Ile kosztowało, nie wiem, bo faktura z Górzna jeszcze nie przyszła – wyjaśnia Jarosław Chmielewski, szef WORD-u we Włocławku. Przypomina też, że za jego poprzedników szkolenia odbywały w Skandynawii, a uczestniczył w nich nawet… ówczesny wicemarszałek województwa.

 

Problem w liczbach

 

* Rok 2008 – 29 skarg na przebieg egzaminów w regionie

* Rok 2009 – 51 skarg i 21 egzaminów unieważnionych

* 32 procent – tylu kursantów zdaje w Toruniu na kat. B za pierwszym razem.

 

 

Źródło: Nowości

4 komentarze do “Z WORD-em można wygrać”

  1. Pingback: buy botox online 50 units

  2. Pingback: Kardinal Stick

  3. Pingback: ufabtb

  4. Pingback: the new xbox

Dodaj komentarz