Od 22 grudnia osoba posiadająca od minimum trzech lat prawo jazdy kategorii B może poruszać się także motocyklem trójkołowym. W tekście nowelizacji nie znajdziemy informacji na temat homologacji pojazdu, a według portalu scigacz.pl może wywoływać to niejasności interpretacyjne.

Problem polega na tym, że część motocykli trójkołowych, np. Yamaha Niken, posiada homologację motocykla. Zasadne jest pytanie:
Czy rodzaj już przyznanej homologacji będzie miał znaczenie przy kwalifikowaniu pojazdu?

Polskie prawo o ruchu drogowym nie definiuje wprost pojęcia trójkołowca. Wykorzystana została definicja motocykla: pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, (...) doprecyzowana o określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół. Przepisy Unii Europejskiej klasyfikują pojazdy trójkołowe według homologacji L5e i takie określenie pojawia się w rozporządzeniach.

Czy zatem nowelizacja obejmie np.  wspomnianą Yamahę Niken?

Według interpretacji wielu ekspertów: nie. Portal wystosował do Ministerstwa Infrastruktury już kilka miesięcy temu zapytanie w tej sprawie tekstu zmienionego prawa, jednak do tej pory nie otrzymał odpowiedzi.

Z kolei portal jednoslad.pl  poddaje w wątpliwość zasadność już samego założenia nowelizacji w tej konkretnej  formie. Zmiana w prawie motywowana przez posłów chęcią wsparcia mobilności osób niepełnosprawnych, które nie mają szansy zdać egzaminu na prawo jazdy kategorii A, daje możliwość prowadzenia pojazdu wymagającego sporych umiejętności,  np. Can-Am Spyder, o pojemności 1400 ccm i mocy ponad 100 KM którym można jechać z prędkością ponad 160 km/ h lub właśnie Niken:
"Ponad 100 KM, układ LMW w przednim zawieszeniu pozwalający na złożenia do 45 stopni. To trzycylindrowy silnik z Yamahy MT-09"

O podpisaniu przez Prezydenta nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami informowaliśmy 17.11: KIEROWCY Z PRAWEM JAZDY KATEGORII B MOGĄ JEŹDZIĆ MOTOCYKLEM TRÓJKOŁOWYM

 

 
Szymon Janicki felietonista z działu Język angielski dla instruktorów
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0