Wyższe kary za brak OC w 2019 roku

Zaplanowany na 2019 rok wzrost płacy minimalnej oznacza automatyczną podwyżkę kar za brak ważnego OC.

To właśnie na podstawie wysokości płacy minimalnej, która od 1 stycznia wyniesie 2250 zł brutto, obliczana jest wysokość ww. kary.

Na dodatek, powszechne przekonanie, że aby uniknąć mandatu wystarczy poruszać się po mniej uczęszczanych drogach, na których patrole policyjne to rzadkość, jest nieprawdziwe.  Już w tej chwili Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawnie wykrywa w swojej bazie dane kierowców, którzy nie wykupili OC i wysyła im wezwanie do zapłaty. W 2017 roku to właśnie „wirtualny policjant”, jak nieformalnie określany jest UFG, skutecznie wykrył 63% ukaranych nieubezpieczonych kierowców.

  • właściciele samochodu osobowego za brak ważnego OC płacą karę sięgającą maksymalnie dwukrotności płacy minimalnej
  • grzywna dla posiadaczy samochodów ciężarowych to nawet 3-krotność  najniższego wynagrodzenia, natomiast
  • właściciel motocykla lub skutera zapłaci mandat w wysokości do 33% płacy minimalnej.

Na dodatek, wciąż nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, że w przypadku spowodowania kolizji drogowej bez wykupionego OC, to sprawca zobowiązany jest do zwrotu do UFG sumy odszkodowania, które ten wcześniej wypłacił poszkodowanemu.  Statystycznie, według danych UFG, jest to około 10 tysięcy złotych… Rekordzista zobowiązany został do zwrotu 1,8 miliona złotych,

 

 

 

 

 

1 komentarz do “Wyższe kary za brak OC w 2019 roku”

Dodaj komentarz