Wysokie podatki za stare auta spalinowe już w 2024 roku

Jednorazowa opłata, której wysokość zależeć będzie od normy Euro pojazdu, zostanie wprowadzona pod koniec przyszłego roku. Od roku 2026 ta forma podatku ekologicznego będzie obowiązywać kierowców starych aut już każdego roku.

Najwięcej zapłacą kierowcy aut z najstarszymi normami spalin. Po tym, jak rząd podpisał 25 listopada bieżącego roku umowę w sprawie tzw. kamieni milowych, wprowadzenie podatku od starych aut jest przesądzone. Kamienie milowe w ramach ekologicznego transportu to niskoemisyjne autobusy w transporcie miejskim i pozamiejskim, budowa nowych obwodnic, modernizacja linii kolejowych i właśnie obowiązkowy podatek związany z transportem spalinowym. 

Warto pamiętać, że Polska ma najstarszą flotę samochodów w Unii Europejskiej, 41 procent aut w Polsce to pojazdy ponad 20-letnie. Z podatku zwolnione zostaną auta zabytkowe.