Wysokie mandaty skuteczne wśród młodych kierowców

Czy wysokie stawki mandatów wprowadzone w 2022 roku wpłynęły na bezpieczeństwo na drogach? Liczby świadczą jednoznacznie, że tak, ponieważ na drogach zginęło o 100 osób mniej.

W jakiej grupie wiekowej, wysoki taryfikator punktów karnych oraz kary finansowe okazały się najbardziej skuteczne? Według portalu brd24.pl spadek liczby sprawców najcięższych wypadków był największy wśród najmłodszych kierowców, w wieku od 18 do 24 lat. Czterdziesto trzy procentowy spadek liczby spowodowanych wypadków przełożył się na 40% mniej osób zabitych na drogach i 45% mniej rannych. W innych grupach wiekowych spadki liczby spowodowanych wypadków śmiertelnych wyniosł 20%. Najmłodsi kierowcy są uznawani za mających największą skłonność do ryzykownych zachowań za kierownicą. Komenda Główna Policji podaje, że o ile wskaźnik liczby wypadków drogowych na 10 00 osób w najmłodszej grupie wiekowej wyniósł ponad 17, to w 2022 roku spadł do wartości 12. Przy czym, warto pamiętać, że wskaźnik jest tym mniejszy, im starsi są kierowcy prowadzący pojazd. Najmniej wypadków powodują seniorzy. Wspomniany przez Policję wskaźnik dla kierowców powyżej sześćdziesiątego roku życia wynosi nieco ponad 3,5.