Wrześniowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!

miesięcznik " Szkoła jazdy "

Problemy właścicieli OSK z kiami rio, możliwe przyspieszenie wejścia w życie przepisów o tzw. okresach próbnych dla młodych kierowców, pokrzepiająca historia 88-latka, który zdał egzamin na prawo jazdy – to tylko kilka tematów z najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy”. Zapraszamy do lektury!

Temat numeru: Kia rio w szkołach jazdy

Koreański towar deficytowy

Chyba nikt nie spodziewał się, że wygrane przez dilerów Kii przetargi w ośmiu wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego przysporzą właścicielom OSK tak dużych problemów. Na nowe rio trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Do tego trudno nazwać go niezawodnym. Auta potrafią się zepsuć po przejechaniu zaledwie 5 tys. km.

Przyspieszony okres próbny?

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało roboczy projekt nowelizacji ustaw, z którego wynika, że tzw. okres próbny dla młodych kierowców może zostać przyspieszony. Jednak ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta.

„Będę jeździł do setki”

Piotr Lipa z Goczałkowic pod Pszczyną ma 88 lat i niedawno pomyślnie zdał egzamin na prawo jazdy. Jest obecnie najstarszym Polakiem, który może się pochwalić takim sukcesem.

NIK zarzuca WORD-owi  niegospodarność

Złe gospodarowanie majątkiem oraz niewłaściwe zarządzanie zasobami ludzkimi w latach 2008-2016 – m.in. takie zarzuty wysunęła częstochowskiemu WORD-owi Najwyższa Izba Kontroli.

Prawko z klonowym liściem

Powiedzenie „Będziesz miał tu Kanadę” w języku naszych dziadków znaczyło dostatek, wygodę, beztroskie życie. Dziś Kanada nie jest już symbolem bogactwa i luksusu, ale kierowcom żyje się tam łatwiej niż w Polsce.

Niewiarygodne rankingi

W lokalnych mediach od kilku lat bardzo popularne są plebiscyty na najlepsze szkoły i instruktorów jazdy. Czy jednak sztucznie nabijane głosy i zdobyte w ten sposób tytuły mogą być wiarygodne?

ODTJ nie jest wesołym miasteczkiem

– Boję się czasów, kiedy ODTJ-oty staną się obowiązkowym elementem procesu szkolenia i będą traktowane jak dzisiejsze WORD-y, czyli instytucje, które za pieniądze umożliwiają pozyskanie kolejnego dokumentu – ocenia Jerzy Smagała, wiceprezes powołanego w tym roku Polskiego Stowarzyszenia Instruktorów Techniki Jazdy.

Torowy problem

Na terenie blisko 40-milionowego kraju powinno znajdować się przynajmniej kilka torów wyścigowych. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Media i amatorzy szybkiej jazdy od lat jak mantrę powtarzają, że brakuje tego typu obiektów. Ile w tym prawdy?

Jazda na prądzie

Przebojem na ulicach zachodniej Europy, który powoli dociera także nad Wisłę, są rowery z napędem elektrycznym. Rynek błyskawicznie rośnie, a nie do końca przekonani mogą już wypożyczyć rower zasilany prądem i ocenić, czy widzieliby się za jego kierownicą.

Zdalne parkowanie

Czujniki, kamerę, a nawet asystenta parkowania, który bez pomocy kierowcy wpasuje auto w lukę między innymi samochodami, można zamówić do małych i popularnych modeli. Zautomatyzować udało się parkowanie równoległe, prostopadłe, a nawet wyjazd z miejsca postoju.

Niepełnosprawni będą mieli taniej?

Do sejmowej komisji infrastruktury skierowany został projekt zmian w ustawie o kierujących pojazdami, zakładający zniesienie opłaty za egzamin praktyczny niepełnosprawnym posiadającym lekarskie orzeczenie z adnotacją, że mogą prowadzić pojazd silnikowy po przystosowaniu go do rodzaju schorzenia. Teraz takie osoby mają jedynie 50 proc. zniżki.

Pracuj, żeby żyć,  nie żyj, żeby pracować

Czy instruktor nauki jazdy to niewolnik, który całymi dniami pracuje za psie pieniądze, żeby wyżywić rodzinę i zapewnić jej godny byt? A może robi to dlatego, że nie umie odmówić kursantom, jest empatyczny, bo wie, jak może wyglądać proza życia? – pisze Marcin Zygmunt.

Francuz z Piotrkowa

Tegoroczne okienko transferowe związane z wymianami pojazdów w WORD-ach zdominowali Koreańczycy z koncernu Kia, głównie dzięki wygranemu przetargowi w Wielkopolsce. Inni producenci nie zasypiają jednak gruszek w popiele, równie aktywnie reklamując nowości ze swojej oferty. Skutkiem tego w listopadzie w piotrkowskim WORD-zie pojawi się przedstawiciel francuskiego młodego pokolenia – najnowszy citroën C3.

Barlinek prawie gotowy, Kutno wciąż czeka

Jeszcze we wrześniu nastąpi otwarcie barlineckiej filii Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie. Być może już niedługo kandydaci na kierowców będą mogli zdawać egzaminy na prawo jazdy także w Kutnie. Ale na razie ta perspektywa trochę się oddala.

Jaworzno szykuje się na przyjęcie autonomicznych pojazdów

Jaworzno, Instytut Transportu Samochodowego oraz firma Comtegra podjęły współpracę mającą zaowocować stworzeniem w mieście strefy, w której mogłyby poruszać się pojazdy autonomiczne.

Królowa, która uwielbia się ślizgać

– Ja nie zakochałam się w samochodach, kręciły mnie poślizgi. Gdy po raz pierwszy zobaczyłam drifting, byłam zdziwiona, że istnieje dyscyplina, w ramach której można się bezkarnie ślizgać – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” Karolina Pilarczyk, czyli królowa polskiego driftu.

Mało kasy, dużo potrzeb

Jakie jest podejście młodych ludzi do pieniędzy? Skąd je mają, na co wydają i dlaczego zazwyczaj za kurs na prawo jazdy płacą im rodzice? O tym dowiecie się Państwo w najnowszym artykule z cyklu „Poznaj swojego kursanta”.

Nowoczesność przestała być luksusem

Przez lata nabywcy mniejszych samochodów musieli pogodzić się z ograniczeniami w zakresie wyposażenia, bezpieczeństwa czy nowoczesności jednostek napędowych. Na szczęście to już zamierzchła przeszłość. Współczesne auta segmentu B mogą zostać bogato wyposażone, oferować wysoki komfort i dobre osiągi. Doskonałym przykładem jest opel corsa 1.0 Turbo.

Polacy z żyłką do ścigania się

Jeśli chcecie przeczytać książkę pełną faktów i anegdot o ludziach, których największą pasją jest motoryzacja i ściąganie się, sięgnijcie po „Polacy  w rajdach i wyścigach samochodowych”. Satysfakcja gwarantowana!

Walka o lepsze jutro

Niedostatek zawodowych kierowców stale rośnie. Chętnych do pracy w niełatwym zawodzie brakuje nie tylko w Polsce, ale i na zachodzie Europy. Działa to na niekorzyść krajowych przewoźników. Wielu doświadczonych kierowców bierze pod uwagę możliwość podjęcia pracy w zagranicznych firmach, gdzie za wykonywanie tych samych obowiązków może liczyć na lepsze wynagrodzenie.

Bezmyślność nie ma granic

Mimo apeli policjantów wciąż zdarzają się przypadki pozostawienia dzieci w nagrzanym aucie podczas upałów. Tegoroczny sezon wakacyjny niestety nie był pod tym względem wyjątkowy. Na szczęście ofiar śmiertelnych spowodowanych bezmyślnością rodziców nie było.

Szczególne strefy

Strefa ruchu, zamieszkania, droga wewnętrzna to pojęcia, które każdy kierowca powinien znać. Powinien też wiedzieć, jak się w takich miejscach należy zachować. Jeśli jednak zapomnieliście, służę pomocą! – pisze Albin Sieczkowski.

Test na empatię

W ramach eksperymentu społecznego zgierscy policjanci wspólnie z ratowniczką medyczną sprawdzali, jak ludzie reagują na leżącego na poboczu drogi manekina przypominającego człowieka oraz mężczyznę udającego nieprzytomnego w centrum miasta. Wyniki nie napawają optymizmem.

Inteligentny system oświetla pieszych

W Gdańsku do użytku został oddany system, który w momencie przechodzenia pieszego przez przejście tak steruje lampami ulicznymi, że znacznie zwiększają one natężenie oświetlenia. Dzięki temu pieszy jest bardziej widoczny dla kierowców nawet przy niekorzystnych warunkach pogodowych.

Kultura za kierownicą

Chcę podzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi kultury za kierownicą. W ostatnim czasie, jeżdżąc prywatnym samochodem po ulicach Poznania, spotkałem się z tak chamskimi i idiotycznymi zachowaniami instruktorów prowadzących szkolenie, że postanowiłem to skomentować – pisze Marcin Kukawka.

Rośnie liczba  nieubezpieczonych motocyklistów

O ponad siedem procent wzrosła w ubiegłym roku liczba szkód spowodowanych przez jednoślady – wynika z podsumowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Większa jest także liczba wezwań wystawionych o okazanie tego ubezpieczenia lub zapłacenie kary za jego brak. Tutaj wzrost jest znacznie większy, bo prawie 30-procentowy.

Poza prawem

Wypożyczalnie w nadmorskich lub górskich kurortach dysponują sprzętem, który jest produkowany poza Unią Europejską. Niepotwierdzone homologacje tych pojazdów nastręczają problemów z właściwym zakwalifikowaniem ich pod kątem krajowych przepisów – pisze Marek Rupental.

Polska osobówka  to (na razie) mrzonka

Polska marka samochodu osobowego to na razie pieśń przyszłości. Przez co najmniej pięć lat to się nie zmieni  – wskazują autorzy drugiej edycji zestawienia TOP30 polskich firm motoryzacyjnych, które powstało przy współpracy Banku Zachodniego WBK, Bisnode i Polskiej Izby Motoryzacji.

(Nie)porozumienie

Rozmawiamy ze sobą, ale się nie słuchamy – takie zdanie chyba najbardziej charakteryzuje polskie społeczeństwo. Nie inaczej jest z przedstawicielami branży nauki jazdy. Każda organizacja ma swój zbawczy plan naprawczy, oczywiście jedyny słuszny! Swoje trzy grosze dorzucają jeszcze niezrzeszeni właściciele szkół jazdy oraz ich pracownicy – pisze Marcin Zygmunt.

Przegląd legislacyjny

Wakacyjne miesiące przyniosły kilka wartych odnotowania legislacyjnych nowości dla branży. Najważniejszą było pojawienie się w lipcu nowego rozporządzenia w sprawie kontroli, które w dodatku błyskawicznie weszło w życie, bo już następnego dnia po ogłoszeniu. Również w lipcu mogliśmy zapoznać się z projektem zakładającym wcześniejsze wdrożenie CEPiK-u 2.0 i m.in. okresów próbnych dla prawa jazdy kategorii B. Jednak temu tematowi poświęcony został odrębny materiał w tym numerze „Szkoły Jazdy” – pisze Radosław Biernat.

4 komentarze do “Wrześniowy numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!”

  1. Pingback: Smokeyschemsite Europe

  2. Pingback: illuminati

  3. Pingback: สล็อตเว็บตรง

  4. Pingback: https://sccarwidgets.ramcoams.net/Logout.aspx?Returnurl=https://phforums.co.za/betyetu-south-africa-betting-review-2023/

Dodaj komentarz