Na jutrzejszym posiedzeniu komisji infrastruktury posłowie zajmą się projektem zmiany ustawy o kierujących pojazdami, zakładającym, że osoby posiadające prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat, będą mogły jeździć trójkołowcami.

Pomysł zmiany w ustawie o kierujących pojazdami wyszedł od posła Pawła Szramki (Kukiz’15). Proponuje on, żeby art. 6 w ust. 3 pkt 4 otrzymał brzmienie:

„4) kategorii B uprawnia do kierowania:

  1. a) motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,

  2. b) motocyklem trójkołowym


– pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.”

Jak swoją propozycję uzasadnia poseł?
„Celem projektu ustawy jest wprowadzenie możliwości poruszania się motocyklem trójkołowym dla osób posiadających prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat, w szczególności dla osób, które ze względu na niepełnosprawność, nie mogą odbyć egzaminu prawa jazdy kategorii A. Przyjęcie projektu ustawy zwiększy ilość użytkowników motocykli trójkołowych, w szczególności wśród osób niepełnosprawnych, którzy nie mogą zdać egzaminu na prawo jazdy kategorii A. Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych to nie jedyna zaleta projektu ustawy. Wzrost popularności motocykli trójkołowych może przyczynić się do zmniejszenia korków oraz emisji spalin, a więc również do lepszej ochrony środowiska naturalnego" – argumentuje Paweł Szramka.

Sejmowa komisja infrastruktury zajmie się propozycją posła Szramki jutro, choć ten złożył ją… ponad rok temu.

jaz
Krzysztof Ledzion felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0