Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zielonej Górze zorganizował na początku kwietnia pierwszą w tym roku turę egzaminów na kategorię AM poza swoimi siedzibami. Odbyła się ona w Kargowej. Z kolei na koniec kwietnia opolski WORD zaplanował egzaminy w innych niewielkich miastach. Chodzi o Oleśno i Nysę.

Egzaminy przeprowadzono na placu manewrowym znajdującym się na boisku szkolnym miejscowego gimnazjum. Potem kandydaci na kierowców ruszyli na miasto. Kargowa leży w powiecie zielonogórskim. Jest położona w Kotlinie Kargowskiej, nad rzeką Obrzycą. Miasto jest także siedzibą gminy.


- Do egzaminu podeszło dziesięć osób, wszyscy zakończyli je wynikiem pozytywnym - mówi Rafał Gajewski, dyrektor zielonogórskiego WORD-u.


Dobre zmiany w rozporządzeniu


Egzaminy na kategorię AM w każdym mieście w województwie lubuskim odbywają się dzięki uchwale przegłosowanej w maju ubiegłego roku przez radnych sejmiku.


Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie opublikowane jakiś czas temu rozporządzenie w sprawie egzaminowania kandydatów na kierowców. W akcie prawnym zapisano, że zadania egzaminacyjne oraz trasa egzaminacyjna będą dobierane na miejscu przez egzaminatora w zależności od infrastruktury dostępnej w miejscu egzaminowania. Skrócono też minimalny czas trwania części praktycznej egzaminu w ruchu drogowym do 10 minut. Zdaniem resortu takie rozwiązanie powinno ułatwić dostęp do uprawnień do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii AM i zlikwidować patologię, którą jest kierowanie motorowerami bez wymaganych uprawnień.


- Musimy pracować na to, by dla młodych ludzi posiadanie prawka było cool, a nie obciachem - mówi dyrektor zielonogórskiego ośrodka.


Czas na Oleśno i Nysę


Egzaminy na kategorię AM poza siedzibami WORD-ów oraz ich filiami organizują nie tylko ośrodki w Gorzowie i Zielonej Górze, ale także w Olsztynie oraz Opolu. W momencie zamknięcia tego numeru „Szkoły Jazdy” na stronie internetowej opolskiego ośrodka pojawiła się informacja na ten temat. WORD w Opolu pod koniec kwietnia zaplanował egzaminy na kategorię AM w Oleśnie i Nysie. Co ciekawe, także z teorii. Wiedza z przepisów ruchu drogowego będzie sprawdzana w tzw. mobilnym punkcie egzaminacyjnym, czyli busie, w którym zainstalowano cztery stanowiska komputerowe.


Zasmucający trend


Za poprzedniczkę prawa jazdy kategorii AM można uznać kartę motorowerową, wydawaną przez dyrektorów gimnazjów. Wtedy zainteresowanie posiadaniem uprawnień do kierowania motorowerem było dużo wyższe. Od momentu wprowadzenia kategorii AM jest ono śladowe. Potwierdzają to dane statystyczne. Przykład? Przed 2013 rokiem w województwie lubuskim przeprowadzano rocznie ok. 1 tys. egzaminów. Z kolei w 2013 i 2014 roku było to tylko odpowiednio 37 i 35 egzaminów. Nie znaczy to wcale, że młodzież nie jeździ motorowerami. Robi to, tylko bez uprawnień.


Jakub Ziębka

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0