Już wkrótce kandydaci na kierowców będą mogli podchodzić do egzaminów w dwóch nowych filiach wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Chodzi o Bielsk Podlaski oraz Grójec. Bardzo możliwe, że do tych miast dołączy także Kutno.

Możliwość otwierania filii wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego otworzyła się w lipcu 2013 roku dzięki nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Lokalizację nowego miejsca egzaminacyjnego wskazuje marszałek województwa, a zatwierdza sejmik. Od tamtego czasu możemy zaobserwować ciągły wzrost liczby filii. W tej chwili na terenie całego kraju jest już ich kilkadziesiąt.


Bielsk Podlaski już się szykuje


Kolejne miejsca egzaminacyjne powstaną jeszcze w pierwszym półroczu tego roku. Chodzi m.in. o Bielsk Podlaski. Najpierw trzeba jednak wprowadzić zmiany w organizacji ruchu w tym mieście. Jak zapewnia dyrektor WORD-u w Białymstoku Michał Freino (to właśnie po tę jednostkę będzie podlegał Bielsk Podlaski), będą one kosmetyczne. Większość ma polegać na poprawie i uzupełnieniu już istniejącego oznakowania pionowego i poziomego. Jedyna nowość to lokalizacja na terenie Bielska skrzyżowania dróg równorzędnych, przy którym staną znaki ostrzegawcze A-5 - „skrzyżowanie dróg”.


- Na takim skrzyżowaniu obowiązuje zasada pierwszeństwa pojazdu nadjeżdżającego z prawej strony - mówi Freino. - W Białymstoku jest to rozwiązanie często stosowane, np. w strefach zamieszkania, bo zmusza wszystkich uczestników ruchu do ostrożności: zwolnienia i sprawdzenia, czy nie trzeba ustąpić przejazdu nadjeżdżającemu z prawej strony.


Decyzja o powołaniu filii WORD-u w Bielsku Podlaskim zapadła pod koniec ubiegłego roku. Podjął ją Sejmik Województwa Podlaskiego. Filia WORD-u będzie miała swoją siedzibę w obecnym budynku Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta przy ul. Widowskiej 1.


- Pierwsze egzaminy w naszym ośrodku egzaminacyjnym w Bielsku Podlaskim powinny odbyć się do końca pierwszego półrocza bieżącego roku - zapowiada Freino.


Szósta filia na Mazowszu


Niebawem nowe miejsce egzaminacyjne powstanie także na Mazowszu. Chodzi o Grójec, gdzie powstanie filia warszawskiego WORD-u. Taka decyzja została podjęta przed radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego pod koniec lutego.


- Wychodzimy naprzeciw potrzebom mieszkańców. We wrześniu ubiegłego roku otworzyliśmy filię w Sochaczewie, a teraz zdecydowaliśmy o uruchomieniu takiego ośrodka w Grójcu - wyjaśnia marszałek Adam Struzik. - To jest bardzo duży powiat, w którym zapotrzebowanie zarówno na egzaminy, jak i na szkolenia jest ogromne. Dlatego myślę, że mieszkańcy będą zadowoleni z takiego właśnie rozwiązania.


Według danych warszawskiego WORD-u, w ubiegłym roku w stolicy do egzaminów teoretycznych przystąpiło blisko 12 tys. mieszkańców powiatu grójeckiego i okolicznych (pruszkowskiego, grodziskiego i piaseczyńskiego), a do egzaminów praktycznych - ponad 11,5 tys.


- Egzaminy na prawo jazdy w Grójcu będzie można zdawać jeszcze w tym roku. Dzięki uprzejmości lokalnych władz samorządowych udało się znaleźć dobrą lokalizację. Ośrodek będzie działał na terenie Grójeckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - dodaje Dariusz Marek Szczygielski, dyrektor warszawskiego WORD.


Będzie to już szósta filia wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w województwie mazowieckim. Terenowe oddziały działają już w Mławie (oddział WORD-u w Ciechanowie), Garwolinie (oddział WORD-u w Siedlcach), Kozienicach i Zwoleniu (oddziały WORD-u w Radomiu) oraz Sochaczewie (oddział WORD-u w Płocku).


Kutno czeka na decyzję


Bardzo blisko decyzji o uruchomieniu nowego miejsca egzaminowania jest z kolei Kutno (województwo łódzkie). Uchwała w tej sprawie jest już ponoć przygotowana.


- Rozmawiamy od pewnego czasu o tym przedsięwzięciu i udało nam się porozumieć, jeśli chodzi o finansowanie - mówi cytowany przez portal internetowy EKU24.net Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. - Miasto Kutno oraz Starostwo Powiatowe w Kutnie zdecydowały się na to, aby stworzyć miejsce, gdzie WORD (Skierniewice - przyp. red.) będzie mógł korzystać z gotowej infrastruktury przy swoim niewielkim zaangażowaniu finansowym. Zawarliśmy porozumienie i ono się formalizuje. Uchwała jest już przygotowana, czeka teraz na głosowanie przez sejmik. Myślę, że w ciągu kilku miesięcy, jeszcze w tym roku, egzaminowanie kierowców będzie mogło odbywać się w Kutnie.


Jakub Ziębka

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0