Jeszcze w tym roku kandydaci na kierowców będą mogli zdawać egzaminy na prawo jazdy w Nysie. Filię otwiera tam opolski WORD. Ten sam, który w tym roku zainaugurował projekt przeprowadzania egzaminów na kategorię AM poza swoimi siedzibami. Projekt przynoszący już wymierne efekty.

Decyzja w sprawie utworzenia w Nysie oddziału terenowego opolskiego WORD-u została podjęta przez radnych sejmiku województwa opolskiego. Stało się to podczas wrześniowej sesji na drodze uchwały. Dzięki temu nie ma już formalnych przeszkód, żeby w Nysie można było egzaminować kandydatów na kierowców chcących uzyskać prawo jazdy kategorii B1 i B.


To już drugi oddział terenowy


Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa, mówił podczas sesji, że za taką decyzją przemawiało kilka argumentów. Najważniejsze? Doskonała współpraca z nyskim starostwem powiatowym, które przygotowało plac manewrowy oraz sale egzaminacyjne, i chęć przybliżenia obywatelom miejsca, gdzie mogliby zdawać egzaminy na prawo jazdy.


Egzaminy w nyskim oddziale terenowym będą się odbywały na terenie bazy tamtejszego PKS-u. Filia ma zacząć działać jeszcze w tym roku. W samym powiecie nyskim mieszka prawie 140 tys. osób, z kolei w sąsiadującym z nim prudnickim - kolejne 56 tys. Część tamtejszych kandydatów na kierowców jeździ teraz na egzaminy do Kłodzka. Skąd? Głównie z gmin Paczków, Otmuchów i Głuchołazy. Zdarza się, że do Kłodzka jeżdżą także mieszkańcy Nysy.


Nyska filia będzie drugim oddziałem terenowym opolskiego WORD-u. Pierwszy powstał w Kędzierzynie-Koźlu.


100 nowych osób


Otworzenie filii w Nysie nie jest jedynym ciekawym projektem realizowanym przez opolski WORD. Otóż w tym roku ośrodek przeprowadza egzaminy teoretyczne i praktyczne na kategorię AM tam, gdzie nie posiada swoich siedzib. Chętni teorię zdają w mobilnej sali, znajdującej się w busie, praktykę - na placach manewrowych należących do szkół.


- Porównując analogiczne okresy od 1 maja do 26 września w latach 2016 i 2017 obserwujemy, że podwoiła się liczba osób przystępujących do egzaminu na kategorię AM - mówi Andrzej Rak, zastępca dyrektora w opolskim WORD-zie.


Dlaczego wzięto pod uwagę właśnie taką cezurę czasową? Bo właśnie w maju tego roku opolski WORD zaczął egzaminować w miastach, gdzie nie ma swoich siedzib. Chodzi o Oleśno, Głubczyce, Prudnik i Kluczbork.


- Od 1 maja do 26 września w 2016 roku (wtedy jeszcze WORD w Opolu nie egzaminował poza swoimi siedzibami - przyp. red.) do egzaminu teoretycznego na kategorię AM przystąpiło 108 osób, do praktycznego - 103. Rok później było to odpowiednio 198 i 201 osób.


Co ciekawe, w analizowanym okresie w 2017 roku ok. 100 osób zdecydowało się przystąpić do egzaminu na kategorię AM poza siedzibą WORD-u w Opolu i oddziałem terenowym w Kędzierzynie-Koźlu.


Zainteresowanie kategorią AM rośnie


- Z miesiąca na miesiąc obserwujemy wzrost zainteresowania egzaminami na kategorię AM, prowadzonymi we wskazanych miejscowościach poza siedzibą WORD-u - mówi Rak. - Należy przypuszczać, że zarówno społeczeństwo, jak i ośrodki szkolenia kierowców potrzebują nieco czasu na zapoznanie się z nowymi możliwościami. Liczba chętnych będzie rosła, a wraz z nią poziom BRD.


Przypomnijmy, że pierwszymi WORD-ami, które rozpoczęły egzaminy na kategorię AM poza swoimi siedzibami, były ośrodki w Zielonej Górze oraz Gorzowie Wielkopolskim. Miało to miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Wcześniej odpowiednią uchwałę musieli przyjąć radni sejmiku województwa lubuskiego (tak samo musieli postąpić radni z Opolszczyzny - przyp. red.).


Możliwość przeprowadzania egzaminów na kategorię AM poza siedzibami WORD-ów powstała dzięki zeszłorocznej zmianie rozporządzenia w sprawie egzaminowania kandydatów na kierowców. W akcie prawnym wskazano także, że zadania egzaminacyjne oraz trasa egzaminacyjna będą dobierane na miejscu przez egzaminatora w zależności od infrastruktury dostępnej w miejscu egzaminowania.


Jakub Ziębka

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0