Wielka Brytania/ Community Speedwatch: społeczne kontrole prędkości.

Community Speedwatch to społeczna inicjatywa, w ramach której członkowie lokalnych społeczności współpracują z policją monitorując ruch i wykonując pomiary prędkości samochodów.

Dane samochodów przekraczających prędkość przekazywane są policji w celu uświadomienia kierowcom niebezpieczeństw wynikających ze zbyt szybkiej jazdy. Na podstawie informacji przekazanej przez grupy Community Speedwatch, policja wysyła na domowe adresy kierowców pisma informujące o czasie i miejscu obserwacji niebezpiecznych zachowań drogowych oraz niepokoju lokalnej społeczności w związku z ich postępowaniem. Także sami członkowie organizacji, szczególnie jeśli wykroczenie zostało popełnione przez mieszkańca niewielkiej społeczności, kierują pisma lub wręcz odwiedzają kierowców w domach (takie rozmowy okazują się najbardziej skuteczne). Jeśli ci sami kierowcy notorycznie łamią przepisy lub  wykroczenie stanowi rażące zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, wszczynana jest procedura ukarania kierowców.

Działalność CSW jest coraz bardziej popularna w Wielkiej Brytanii: tylko w samym hrabstwie Kent jest 1700 miejsc objętych stałym monitoringiem prowadzonym przez 1600 ochotników! Najczęstsza motywacją wstąpienia do organizacji jest chęć działania na rzecz bezpieczeństwa lokalnej społeczności i komfortu życia, np. redukcji poziomu hałasu. Działalność cieszy się szczególną popularnością w małych miasteczkach i w wioskach, w których policyjne kontrole prędkości nie były prowadzone regularnie. 

Inicjatywa jest wynikiem zaniepokojenia lokalnych społeczności powszechnością łamania przepisów zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich. Ochotnicy przechodzą odpowiednie szkolenie, otrzymują profesjonalny sprzęt monitorujący prędkość pojazdów, są stale wspierani przez lokalne jednostki policji.  Statutowe cele organizacji:

  • zmniejszenie liczby wypadków drogowych, których uczestnicy ponoszą śmierć lub odnoszą obrażenia
  • poprawa jakości życia lokalnych społeczności
  • skuteczne uświadomienie kierowcom konieczności przestrzegania ograniczeń prędkości
  • zwiększenie świadomości społecznej konsekwencji nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego
  • identyfikacja miejsc, w których wymagana jest obecność jednostek policji.

Aktywność Community Speedwatch jest bardzo wysoko oceniana przez policję. Stały monitoring określonych miejsc pozwala w sposób systemowy określić:

  • typ wykroczeń dominujący w ściśle określonym miejscu
  • płeć, wiek, marki i modele pojazdów, miejsce zamieszkania osób najczęściej popełniających wykroczenia
  • podobnie: miesiące, dni tygodnia, pory dnia.

Dzięki działalności członków Community Speedwatch policja otrzymuje zdecydowanie więcej danych dotyczących niebezpiecznych zachowań na drodze. Ich ogromną zaletą jest regularny, a nie wyrywkowy charakter informacji, co pozwala na stworzenie statystycznie wiarygodnych opracowań i identyfikację szczególnie niebezpiecznych miejsc.

Jeśli chcesz zobaczyć jak to wygląda w praktyce: LINK DO KRÓTKIEGO FILMU TUTAJ

LINK DO LEKCJI #DRIVEMORE ENGLISH O COMMUNITY SPEEDWATCH

Żródło: communityspeedwatch.org.

 

 

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.