Wezwania do wojska dla kierowców zawodowych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia dotyczący liczby osób, które w nadchodzącym roku mogą otrzymać powołanie do wojska.


Armia poszukuje głównie osób ze szczególnymi kwalifikacjami i umiejętnościami, m.in. kierowców kat. C i D. Na rok 2024 do czynnej służby wojskowej planowane jest powołanie do 21 tys. osób. W charakterze żołnierza rezerwy, w tym z przeznaczeniem na szkolenie w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy wezwanie otrzyma do 200 tys. osób. Długość ćwiczeń może się różnić, natomiast średnio, nie przekroczy siedmiu dni. O czasie ich trwania będą decydować dowódcy poszczególnych jednostek. Ćwiczenia dla kierowców zawodowych planowane są w weekendy. Pod uwagę brani są szeregowi do 55 lat jak i podoficerowie i oficerowie do 63 r.ż.