Weź, rozwiń, przejdź, zostaw

Weź, rozwiń, przejdź, zostaw

Jak zachęcić ludzi do noszenia, szczególnie podczas przechodzenia przez przejścia dla pieszych, elementów odblaskowych? W Toruniu wymyślili pewien nietypowy sposób. W czterech miejscach stoją słupki, a na nich znajdują się opaski odblaskowe. Wystarczy jedną z nich wziąć, rozwinąć, przejść z nią przez ulicę i… zostawić na kolejnym słupku, żeby mogli z niej skorzystać inni.

Akcję „Weź – rozwiń – przejdź – zostaw” prowadzą wspólnie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Toruniu, Miejski Zarząd Dróg oraz tamtejsza policja.

– Nasz pomysł należy traktować jako pewną propozycję postępowania, która poprawi nasze bezpieczeństwo podczas przechodzenia przez ruchliwą ulicę – mówi Ryszard Nagórski z toruńskiego WORD-u. – Pieszy nie ma obowiązku z tego rozwiązania korzystać, gdyż nie wynika ono z obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Pomysł jest innowacyjny w skali kraju. Jesteśmy ciekawi, jak zostanie odebrany przez pieszych.

Cztery przejścia dla pieszych

Na czym dokładnie polega akcja? Na wytypowanych przejściach (ul. Prufferów – Poznańska, Bażyńskich, Polna – Kociewska, Przy Skarpie – Szosa Lubicka) piesi znajdą opaski odblaskowe. Żeby bezpiecznie pokonać zebrę, zwłaszcza po zmroku, należy wziąć opaskę odblaskową umieszczoną na specjalnym słupku, rozwinąć ją, przejść przez ulicę i zostawić po drugiej stronie jezdni, żeby mogli z niej skorzystać inni. Tam też znajduje się taki słupek.

Opaski zostały specjalnie poszerzone i powleczone z obu stron materiałem odblaskowym, żeby były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z każdej strony jezdni. Na razie akcja będzie prowadzona na czterech toruńskich przejściach dla pieszych. Jeśli zyska uznanie wśród mieszkańców miasta, projekt zostanie rozszerzony. Przejścia dla pieszych nie są oczywiście wybrane przypadkowo. To na nich występuje duże zagrożenie wypadkami drogowymi.

Odblaski mogą uratować życie!

– Chodzi nam o zwrócenie uwagi na problem bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym, w szczególności dzieci i osób starszych – tłumaczy Maciej Lewandowski, komendant miejski policji. –  Wypadki z udziałem pieszych w 2016 roku w województwie kujawsko-pomorskim stanowiły aż 28 proc. ogółu (średnia w Polsce to 25,1 proc.), co klasyfikowało nasze województwo na niechlubnym drugim miejscu. Natomiast liczba ofiar śmiertelnych wśród pieszych wzrosła w zeszłym roku (w porównaniu z 2015 rokiem) i stanowiła aż 25,3 proc. ogółu zabitych w wypadkach drogowych (45 zabitych pieszych na 178 ofiar śmiertelnych wypadków drogowych). W 2015 roku było to 20,3 proc. (31 zabitych). Istnieje więc potrzeba podejmowania w jak najszerszym zakresie działań mających na celu poprawę tej sytuacji.

– Liczymy, że ta inicjatywa będzie kolejnym elementem uświadamiającym społeczność lokalną, jak ogromna jest waga zasygnalizowania swojej obecności na jezdni, żeby kierowca w odpowiednim czasie mógł dostrzec pieszego na drodze – mówi Wioletta Dąbrowska z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. – Pamiętajmy, że te opaski naprawdę ratują nasze zdrowie, niejednokrotnie nawet życie. Dokładajmy ze swojej strony wszelkich starań, żebyśmy w sposób odpowiedzialny wkraczali na jezdnię, zapewniając sobie maksimum ochrony. Niejednokrotnie wystarczy jeden mały element odblaskowy, żeby kierowcy szybciej zredukowali prędkość i zatrzymali pojazd przed przejściem dla pieszych, a nie na nim.

Akcja „Weź – rozwiń – przejdź – zostaw” jest elementem realizowanego przez toruński magistrat „Programu poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów”. Powstał on m.in. na podstawie wytycznych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jakub Ziębka

1 komentarz do “Weź, rozwiń, przejdź, zostaw”

  1. Pingback: पृष्ठ पर जाएं

Dodaj komentarz