„Weekend bez Ofiar” – podsumowanie

Impreza, której celem była poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach odbyła się 7 i 8 sierpnia. W tym czasie w wypadkach komunikacyjnych zginęło 31 osób.

Jednym z patronów medialnych akcji organizowanej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad był Ogólnopolski Miesięcznik „Szkoła Jazdy”. Celem akcja było wypracowanie postawy dbałości o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, a przez to ograniczenie liczby wypadków. Podczas pikników w Łodzi, Warszawie i Kołobrzegu policjanci pokazywali, jakimi konsekwencjami grozi nieprawidłowe ułożenie bagaży w samochodzie, jak bezpiecznie przewieźć deskę surfingową czy rower, jak efektywnie odpoczywać w czasie długich podróży, jak może zachowywać się samochód na rozgrzanym asfalcie. Goście pikników mogli spróbować swoich sił m.in. na symulatorach jazdy. Ratownicy medyczni uczyli zasad udzielania pierwszej pomocy, a psychologowie transportu – jak opanować stres w chwili wypadku.
Kampania „Weekend bez Ofiar” określona mianem eksperymentu, okazała się jedynie życzeniem organizatorów. Niestety, nie obeszło się bez ofiar na drogach. 7 i 8 sierpnia doszło do 262 wypadków drogowych. W sobotę śmierć poniosło 19 osób, a 202 zostało rannych. W niedzielę zginęło 12 osób, a 175 rannych.

mur

Dodaj komentarz