Nowe regulacje przyjęte przez francuski parlament  dają siedemnastoletnim kierowcom prawo samodzielnego kierowania pojazdem  bez obecności w samochodzie osoby dorosłej.

  • Dotychczas siedemnastolatek przez pierwszych 3000 km mógł prowadzić samochód tylko w obecności dorosłego kierowcy i to pod warunkiem, że uczestniczył w regularnych kursach doszkalających

  • Obecnie 24% siedemnastoletnich Francuzów ma już prawo jazdy.

  • Według socjologów korzystnie wpływa to na ich poczucie niezależności- dokonywane wybory dotyczące nauki, podejmowania pracy, mobilność, etc.


Konieczna obecność dorosłego rodzica lub opiekuna prawnego- osoby uprawnionej  do kierowania pojazdem zostaje utrzymana pomiędzy północą a godziną 6 rano. W związku z wynikami badań wskazującymi korzystny wpływ takiego rozwiązania na rozwój umiejętności i pewności w kierowaniu pojazdem, rozważane jest wprowadzenia obowiązku jazdy "pod nadzorem" podczas złych warunków pogodowych.

Christophe Ramond, ekspert bezpieczeństwa drogowego w Prevention Routiere powiedział:
Nocą ruch jest niewielki, ale 44% wypadków ze skutkiem śmiertelnym ma miejsce właśnie w nocy. Wbrew pozorom nocą mimo, że widzimy gorzej, w związku z niewielkim natężeniem ruchu jeździmy szybciej. Oczywiście jest także wiele czynników wysokiego ryzyka: jazda pod wpływem narkotyków lub alkoholu. Jest jednak wiele powodów przemawiających za obniżeniem wieku uprawniającego do kierowania pojazdem, zarówno związanych z edukacją kierowców, jak i funkcjonowaniem młodych ludzi w społeczeństwie". (wypowiedź dla portalu connexionfrance.com)

 
Szymon Janicki felietonista z działu Język angielski dla instruktorów
Shopping Cart
Koszyk jest pusty
Razem
0,00 
0