Czasem kartka za przednią wycieraczką lub przyklejona do szyby to nie ulotka, a mandat. Kiedy kierowca źle zaparkuje, wróci po jakimś czasie do swojego auta i nie znajdzie przy nim ,,drogiego druczka" to przypuszcza, że tym razem znowu się udało i mandatu nie będzie. Wkrótce brak mandatu za wycieraczką wcale nie będzie oznaczał, że go nie dostaliśmy i unikniemy płacenia kary.
Od 1 maja 2019 roku zmieniają się przepisy dotyczące sposobu doręczania mandatów.

MS (Ministerstwo Sprawiedliwości) właśnie opublikowało projekt rozporządzenia dotyczący zmiany zasady doręczania mandatów. Zmiany mają wejść już od 1 maja br.

Aktualnie czytając kodeks znajdziemy cytat "Mandatem karnym zaocznym można nałożyć grzywnę w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy. Mandat taki pozostawia się wówczas w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać". To właśnie ze względu na treść tego cytatu służby zostawiają mandaty za wycieraczką albo przyklejają je do szyby pojazdu.

Pada deszcz, śnieg lub sprawca wykroczenia to kierowca motocykla. Jak zostawić mandat aby się nie zniszczył lub nie porwał go wiatr? Zgodnie z nowymi przepisami od 1 maja to funkcjonariusz będzie decydował w jaki sposób doręczyć mandat kierowcy danego pojazdu. Policjant będzie mógł go wysłać na dane właściciela pojazdu, a ten z kolei albo sam przyzna się do winy bądź też będzie musiał wskazać sprawę wykroczenia.

Do 1 maja na mandatach możemy znaleźć:

  • informację o wysokości mandatu,

  • informację o złamanym przepisie,

  • informację o możliwości nieprzyjęcia mandatu i następstwach takiej decyzji.


Według nowych przepisów wkrótce na druczku będzie musiała widnieć także informacja o dacie i miejscu zdarzenia.

  • Według nowych przepisów sprawca będzie miał więcej czasu na opłacenie mandatu. Aktualnie jest to 7 dni. Po zmianach kierujący będzie miał 14 dni na zapłacenie kary.


Nie każdy kierowca musi być informowany na nowych zasadach. Policjanci w magazynach mają jeszcze wiele starych druczków, które będą mogli wykorzystywać przez najbliższe 4 miesiące.

Według statystyki NIKu polscy kierowcy mają średnio rocznie niezapłaconych mandatów na łączną kwotę 100 mln złotych. Więcej niż 50% sprawców płaci mandaty. 20% mandatów zostaje ściągniętych za pomocą późniejszych postępowań egzekucyjnych. Około 1/3 wszystkich mandatów nie zostaje nigdy uregulowana. Pamiętajmy, że okres przedawnienia dla wykroczeń drogowych to 3 lata, a w przypadku nieopłacenia postoju w strefie płatnego parkowania czas ten wynosi 5 lat.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny

 
Krzysztof Ledzion felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0