Warszawski SPEED się sprawdził. Spec grupa w każdym województwie

Komenda Główna Policji postanowiła stworzyć w każdej wojewódzkiej komendzie policji specgrupę SPEED, której zadaniem jest zwalczanie piratów na polskich drogach. fot.Policja.pl

Do głównych zadań spec grupy SPEED należy:

  • wyłapywanie kierowców dopuszczających się agresywnych zachowań oraz niebezpiecznych wykroczeń tj. przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie w pobliżu przejść dla pieszych,
  • monitorowanie oraz analiza umieszczanych w sieci filmów prezentujących notoryczne przekraczanie prędkości przez tych samych sprawców.

Pierwsza grupa SPEED została powołana w październiku 2018 roku w Warszawie. Przez ten niedługi okres funkcjonowania specgrupy SPEED policjanci ujawnili ponad 12 tysięcy wykroczeń. Dzięki SPEED zatrzymano 2400 praw jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50km/h.

W specgrupach SPEED będą działać najlepsi policjanci z WRD. SPEED działa od piątku już we wszystkich wojewódzkich komendach poza Poznaniem – tam grupa rusza od środy 24 lipca 2019 roku.

  • Flota grupy SPEED składa się głównie z nieoznakowanych i oznakowanych BMW serii 3.

Nieoznakowane radiowozy to BMW 3 Gran Turismo xDrive. Każdy nieoznakowany radiowóz wyposażony jest w dwie kamery (przód-tył). BMW posiadają silniki benzynowe o pojemności 2.0 mające 252KM oraz napęd na cztery koła. Od zera do ,,setki” przyspieszają w 6,2 sekundy.

Po raz pierwszy w historii polskiej Policji funkcjonariusze będą poruszać się także oznakowanymi autami marki BMW. Oklejone radiowozy to sedany BMW 320i posiadające silnik benzynowy 2.0 o mocy 184KM. Radiowozy posiadają napęd na tył. Sprint do 100km/h od zera zajmie im 7,1 sekundy. Polska drogówka posiada już ponad 50 takich oznakowanych radiowozów.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny