Wakacyjny numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!

W jaki sposób ewentualne zmiany proponowane przez zespół doradczy i resort infrastruktury i budownictwa wpłyną na szkolenie i egzaminowanie? M.in. o tym przeczytacie w wakacyjnym numerze „Szkoły Jazdy”.

Temat numeru: Reforma czy deforma?

Nadchodzi rewolucja w szkoleniu i egzaminowaniu?

Powołany zarządzeniem z sierpnia ubiegłego roku zespół doradczy do spraw szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy do tej pory nie dawał o sobie znać. Okazuje się jednak, że pracuje nad radykalnym projektem ustawy. Warto przyjrzeć się jego założeniom i śledzić dalsze losy tego dokumentu, jako że wpłynie on właściwie na wszystkich uczestników rynku szkolenia i egzaminowania kierowców.

Plac manewrowy pilnie wynajmę!

Jeśli wejdzie w życie przepis o zakazie współdzielenia przez OSK infrastruktury, spora część szkół jazdy, szczególnie mniejszych, będzie miała problem. Zwłaszcza z placem manewrowym, który często jest użytkowany przez kilka ośrodków. Najlepiej widać to w dużych miastach. Na przykład w Szczecinie 54 autoszkoły korzystają tylko z 27 placów manewrowych.

Głupota czy lobbing?

Mój kolega prowadzi ośrodek szkolenia kierowców w pewnym miasteczku. Na swoim podwórku wyrysował łuk. Czy oznacza to, że jest w elicie najlepszych polskich szkół jazdy? Czy dostanie medal za propagowanie bezpieczeństwa? – pyta się Marcin Zygmunt.

Instruktor na egzaminie.  Komu to się opłaci?

Obowiązkowa obecność instruktora na każdym egzaminie praktycznym kursanta to jakiś absurd. Szkoleniowiec nie będzie mógł normalnie prowadzić zajęć, bo czeka go wizyta w WORD-zie. Poza tym egzaminowani będą bardziej zestresowani, chcąc dobrze wypaść przy swoim nauczycielu – tak propozycję, która znalazła się w projekcie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, komentuje większość właścicieli OSK.

Egzaminy  centralnie sterowane

To nie marszałkowie, ale wojewodowie mają nadzorować system egzaminowania kandydatów na kierowców – wynika z projektu nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami. Czy może być to zmiana korzystna dla kursantów? Nic na to nie wskazuje.

Do łask wracają tablica i kreda

Projekt zmian w ustawie o kierujących pojazdami niesie nie tylko nowe wymagania dla OSK. Pojawiają się w nim również zapisy dosłownie cofające o kilka lat całą branżę szkoleniową. Chodzi o planowane uchylenie art. 23 ust. 3 ustawy.

Jeden krok do przodu, kolejny do tyłu

W projekcie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, do którego dotarła „Szkoła Jazdy”, zniesiona została możliwość zwolnienia kursanta z obowiązkowych zajęć z teorii w OSK. Problem w tym, że trudno znaleźć jakieś racjonalne przesłanki skłaniające do podjęcia właśnie takiej decyzji.

Poprzeczka w górę dla instruktorów

Twórcy nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami chcą, żeby instruktorzy nauki jazdy legitymowali się średnim, a egzaminatorzy wyższym wykształceniem. Zwiększone mają też być wymagania, jeśli chodzi  o ich doświadczenie za kółkiem.

 

 

Ameryka – raj dla kierowców?

– Nie znam nikogo, kto nie zdałby prawka za pierwszym razem – przekonuje Jan Pachlowski, reporter od czternastu lat pracujący w Stanach Zjednoczonych. Czy egzamin w USA to rzeczywiście taka łatwizna?

Troska o szczegóły

W świecie motoryzacji walka o klienta staje się coraz trudniejsza. Nigdy wcześniej różnice między samochodami drogich, popularnych, a nawet budżetowych marek nie były tak małe. Informacje o wszelkich potknięciach rozchodzą się lotem błyskawicy. W dobie Internetu akcje serwisowe urosły do rangi poważnych wpadek wizerunkowych. Aby zminimalizować ryzyko potknięcia, przed wprowadzeniem na rynek samochody poddawane są drobiazgowym testom.

Auto reagujące na gesty

Montowane do nowoczesnych samochodów systemy multimedialne mają coraz więcej funkcji. Sterowanie nimi nie staje się jednak trudniejsze, gdyż zespoły inżynierów biorą pod uwagę także ergonomię i bezpieczeństwo.

Raz lepiej, raz gorzej…

Polski system egzaminowania kierowców od lat pozostaje pod ogniem krytyki. Gorzkich słów nie szczędzą media, instruktorzy, jak i świeżo upieczeni kierowcy. Czy słusznie? Mam za sobą sześć egzaminów na różne kategorie i obrazy nakreślone przez mniej lub bardziej barwne opowieści znajomych, więc to przyzwoity punkt wyjścia do podzielenia się z Wami  własnym zdaniem – pisze nasz czytelnik.

Odpowiedzialność, nie pieniądze

– Moja propozycja nie ma na celu drenowania z pieniędzy ani OSK, ani organów administracji, bo liczba egzaminów trzeciego, czwartego i piątego podejścia jest niewielka – przekonuje Marek Staszczyk, dyrektor WORD Toruń.

Mniej fotoradarów, więcej tragedii

Koniec łowów, samorządy stracą sporo pieniędzy, kierowcy odetchną z ulgą – w taki sposób na przełomie 2015 i 2016 roku media komentowały zmiany w prawie, które odebrały strażom miejskim i gminnym możliwość kontrolowania prędkości za pomocą fotoradarów. Radość trwała krótko. Twarde liczby nie pozostawiają złudzeń.

Pierwsza po Hołowczycu

– Jeśli miałabym nieograniczony budżet na wymarzone auto, takie, które spełnia wszystkie moje oczekiwania, nie potrafiłabym się zdecydować. Podobają mi się duże auta, np. potężne SUV-y, typu porsche cayenne, ML czy też GL, ale lubię też typowo sportowe samochody. Mam tu na myśli choćby mercedesa SLS, porsche 911, ferrari italia czy mclarena  – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” znana polska fotomodelka Paula Tumala.

Ziomki żyją tylko raz

W poprzednim artykule przedstawiliśmy pokrótce typowe postawy dzisiejszych młodych ludzi, sklasyfikowanych w tzw. plemiona. Tym razem przybliżymy obraz najliczniejszej grupy w badaniu „Świat młodych”. Chodzi o plemię ziomków.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Pomysłów na stworzenie bezpiecznego samochodu jest wiele. Subaru od lat hołduje własnej recepcie, która zakłada pracę u podstaw. Zamiast posiłkować się nadmiernie wyczulonym ESP i twardym zawieszeniem, japoński koncern stawia na dopracowanie układu przeniesienia napędu i zawieszenia, co nazywa aktywnym bezpieczeństwem.

Samochodowy klasyk dla dzieci

Mało kto wie, że Ian Fleming, brytyjski pisarz, którzy stworzył jedną  z najbardziej znanych serii powieści szpiegowskich z Jamesem Bondem  w roli głównej, opublikował też bardzo ciekawą książkę dla dzieci o pewnym niezwykłym samochodzie. Teraz, nakładem wydawnictwa Znak Emotikon, ukazała się ona w języku polskim.

Gościnna Łódź

Zwycięzcą 18. edycji ogólnopolskiego konkursu Instruktor Roku, który odbył się 23 i 24 czerwca w Łodzi, został Sebastian Wróblewski z Krakowa. Tuż za nim uplasował się Jarosław Kliś z Katowic. Na trzecim miejscu został sklasyfikowany Tomasz Pośledni z Wrocławia.

Pieniądze, egzaminy, marihuana i… broń

Gdańscy policjanci przy współpracy z tamtejszą prokuraturą okręgową rozbili grupę przestępczą, której członkowie w zamian za pieniądze ułatwiali zdanie egzaminu na prawo jazdy w PORD-zie. W sprawę zamieszani są m.in. egzaminator i instruktorzy. Ponadto w mieszkaniu jednej z zatrzymanych osób policjanci znaleźli plantację marihuany, broń oraz amunicję.

Siła tkwi w prostocie

Dlaczego przez niektóre skrzyżowania na zielonym świetle przejeżdża czasami tylko jedno auto? To przecież jakiś absurd! Ale na szczęście można temu zaradzić! – pisze Marcin Zygmunt.

WORD w Szczecinie  wymienia samochody

W czerwcu szczeciński WORD rozstrzygnął przetarg na dostawę dwudziestu aut egzaminacyjnych  na kategorię B. Najkorzystniejszą finansowo propozycję złożył diler oferujący toyotę yaris. Samochody pojawią się w ośrodku w grudniu.

Rowerem przez miasto

Musimy wspólnymi siłami dotrzeć do osób poruszających się na rowerach. Chociażby przez waszych kursantów, którzy będą swego rodzaju przekaźnikami dobrych zasad. Jeżeli doprowadzimy do sytuacji, w której rowerzyści zaczną przestrzegać przepisów, również my będziemy mogli jeździć bezpieczniej i spokojniej, nie obawiając się co chwila konsekwencji kolizji z rozpędzonym rowerzystą – pisze Marcin Kukawka.

Rząd obiecuje i realizuje

Co należy zrobić, żeby poprawić stan bezpieczeństwa na polskich drogach? Odpowiedzi będzie pewnie tyle, ilu odpowiadających. Ja od dawna uważam, że najważniejsze jest przestrzeganie prawa. A doprowadzimy do tego wtedy, gdy kara za jego naruszenie będzie nieuchronna – czytamy w tekście Marka Rupentala.

Nadchodzi era inteligentnych opon

Dużo czasu poświęcamy ostatnio dyskusji o nadciągających zmianach, które zrewolucjonizują świat motoryzacji. Przewijają się tematy dotyczące pojazdów autonomicznych, energii elektrycznej, wykorzystania wodoru jako paliwa. Rzadko kiedy natomiast poruszany jest temat opon. Czy ten niepozorny, ale jakże istotny element samochodu będzie dalej ewoluował? Jak najbardziej!

Łapki na kierownicę

Coraz więcej osób kierujących samochodem korzysta w czasie jazdy z telefonów komórkowych. A to nawet sześciokrotnie zwiększa ryzyko wypadku. Dlatego w czerwcu biuro ruchu drogowego Komendy Głównej Policji, Yanosik oraz YU! zorganizowali akcję edukacyjną „Łapki na kierownicę”.

Moment zwrotny

Wiążę z nowym modelem samochodu nadzieje. Mam na myśli bankructwo szkół jazdy, które oferują kurs za 1 tys. zł. Bo one na nowe samochody nie mogą sobie pozwolić. A jeśli tego nie zrobią, będą musiały wypaść z rynku. I zostaną na nim normalni, profesjonalni i uczciwi gracze – pisze Marcin Zygmunt.

Sieci handlowe inwestują w punkty ładowania

W czerwcu firma ABB poinformowała, że dostarczyła sieci Lidl Polska cztery stacje do szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Z podobnych punktów można także korzystać choćby w Ikei.

Systemowa precyzja

Volvo Trucks opracowało nowy, automatycznie kierowany samochód ciężarowy, mogący znacząco zwiększyć produktywność brazylijskich plantatorów trzciny cukrowej. Pojazd, który posłuży do transportu świeżo zebranej trzciny, jest precyzyjnie prowadzony po polu w taki sposób, żeby jego kola nie uszkadzały wschodzących młodych roślin, przeznaczonych do zbioru w następnym roku.

3 komentarze do “Wakacyjny numer „Szkoły Jazdy” już w sprzedaży!”

  1. Pingback: buy fryd carts online

  2. Pingback: Cannabinoida Smokeyschemsite

  3. Pingback: https://www.dramasian.com/proxy.php?link=https://numo-weed.com/

Dodaj komentarz