Pół roku po wejściu w życie ustawy o kierujących pojazdami sporządziliśmy ranking zdawalności nowego teoretycznego egzaminu państwowego na prawo jazdy. Wyniki były mizerne. Okazało się, że w skali całego kraju zdało go jedynie ponad 31 proc. osób. Mówiono wtedy, że kandydaci na kierowców nie oswoili się jeszcze z nową formułą egzaminu i po jakimś czasie wyniki się poprawią. Sprawdziliśmy to. I co się okazało? Wyniki nie napawają optymizmem. Między grudniem 2013 r. a majem br. egzamin zdało tylko 36,7 proc. osób. Wynik co prawda jest trochę lepszy, ale nie na tyle, żeby mówić o znaczącej poprawie. Ciekawe, jak na te wyniki wpłynie wprowadzenie w życie nowych przepisów, które zniosą obowiązkowy kurs teoretyczny w szkołach jazdy. Pożyjemy, zobaczymy - komentuje nasz najnowszy raport redaktor naczelny "Szkoły Jazdy" Krzysztof Giżycki.

Temat numeru: Droga przez mękę


Od grudnia ubiegłego roku do maja 2014 roku egzamin teoretyczny na kategorię B zdało w całej Polsce 36,7 proc. kandydatów na kierowców. To zaledwie pięć procent więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach obowiązywania ustawy o kierujących pojazdami. Wynika z tego, że egzamin z teorii to cały czas dla kandydatów na kierowców droga przez mękę.


„Z zebrania OIGOSK wyprosiła nas policja”


Miało być rozpatrywanie odwołania od decyzji zarządu, a skończyło się interwencją policji. Tak dla dwojga byłych już członków OIGOSK wyglądał ostatni zjazd delegatów.


Ustawa ciągle poprawiana


Prace nad nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami z uwagi na i tak już opóźnioną implementację norm unijnych miały przebiegać ekspresowo. W ich trakcie pojawiły się jednak poprawki, które powodowały wydłużanie się procesu legislacyjnego. Tak oto ustawą ponownie zająć się musi Sejm, żeby pochylić się nad poprawkami przyjętymi przez Senat. Sejmowa Komisja Infrastruktury odniosła się do tych poprawek na posiedzeniu 10 czerwca.


Mariusz Pierzynka instruktorem roku


Wałbrzyszanin Mariusz Pierzynka wygrał piętnastą edycję ogólnopolskiego konkursu Instruktor Roku. Tuż za nim w klasyfikacji generalnej uplasowali się Sebastian Wróblewski i Tomasz Zimnoch.


Trzy po trzy o rybach i grzybach


Chciałoby się wakacyjnie, tak po prostu i dosłownie, popleść o rybach i grzybach. Mimo radości przepełniającej telewizory - nie potrafię - dzieli się swoimi refleksjami nasz stały felietonista Eugeniusz Kubiś.


Poczta sprawdza abonament


Pracownicy Poczty Polskiej skontrolowali jedną ze szkół jazdy i stwierdzili, że jej właściciel nie zarejestrował samochodowych radioodbiorników oraz nie płacił za nie abonamentu. Teraz będzie musiał zapłacić karę. Takie nagłe kontrole zdarzają się coraz częściej.


Terenówki na każdą kieszeń


Przebojem ostatnich lat są crossovery i SUV-y, czyli samochody udające terenówki. Kto planuje wyjazd na bezdroża, powinien kupić auto o solidniejszej konstrukcji. Im starsze i tańsze, tym lepsze. Nie trzeba będzie martwić się porysowanym lakierem czy wgniecioną karoserią. Rozpoczynającym przygodę z terenową jazdą polecamy modele frontera, jimny i korando - pisze Łukasz Szewczyk.


Pomoże czy zaszkodzi?


Całkiem niedawno temu posiadanie urządzenia GPS w samochodzie mogło wydawać się sporym luksusem. Obecnie, w dobie dynamicznego rozwoju i miniaturyzacji urządzeń, na popularności zyskują rejestratory jazdy, czyli kamerki samochodowe, przez niektórych określane mianem samochodowych czarnych skrzynek. Czy posiadanie kamery ma szansę przynieść realne korzyści kierowcy?


Dwieście kasków dla uczniów


Kaski dla najmłodszych rowerzystów trafią przed wakacjami do uczniów olsztyńskich szkół. Ufundował je chirurg ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.


www.osk.pl


Witryny internetowe ośrodków szkolenia kierowców wyglądem odbiegają od profesjonalnych stron instytucji rządowych, międzynarodowych korporacji, instytucji samorządowych - uważa Paweł Żuraw.


Samochodem za granicę


Polacy coraz częściej wyruszają na wakacyjne podróże poza granice kraju. Niektórzy stawiają na samolot i wypożyczenie auta w miejscu docelowym. Duży odsetek wybiera się na podbój Europy własnymi czterema kółkami. Jak przygotować się do wakacyjnej podróży? - zastanawia się Łukasz Szewczyk.


Darmowe drogi dla elek


Nie chcemy, aby opłaty drogowe stanowiły barierę ekonomiczną dla szkolenia kierowców na drogach płatnych - tak o zmianę przepisów apelują organizacje branżowe.


Kierowcy BOR-u na szkoleniach


Nie tylko kierowcy ambulansów i wozów strażackich uczestniczą w specjalnych ćwiczeniach. Również pracownicy Biura Ochrony Rządu, którzy wożą najważniejsze osoby w państwie, przechodzą trudne i długotrwałe szkolenia z techniki jazdy.


Reporter za kierownicą


O swojej miłości do motoryzacji, a zwłaszcza do motocykli, opowiada nam Paweł Płuska, reporter Faktów TVN.


Samochodem na wakacje


Polacy chętnie podróżują - nie tylko z biurami podróży, ale też indywidualnie - w różne rejony Europy. Oto kilka rad i ciekawostek dla wybierających się do coraz bardziej popularnych wśród turystów miejsc.


Nie bądź cham, zatrzymaj się sam!


Zatrzymanie to chyba najłatwiejszy manewr dla każdego kierowcy, ale tylko w teorii. W niniejszym artykule poruszam dwie kwestie. Po pierwsze - nie lubimy się zatrzymywać, po drugie - dobrego zachowania wymagamy wyłącznie od pozostałych kierowców, niekoniecznie od siebie - pisze Albin Sieczkowski.


Ronda. Temat zawsze na czasie


Problematyka związana z zasadami przejazdu przez skrzyżowania z ruchem pojazdów po obwiedni wyspy środkowej była już wielokrotnie poruszana na łamach miesięcznika, jednak życie próżni nie znosi i w sieci naszych dróg pojawiają się coraz częściej jakieś „nowatorskie” rozwiązania, czasem lepsze, czasem gorsze, tzn. mniej zrozumiałe i przyjazne użytkownikom - pisze Marek
Wierzchowski.


Gdzie kierowca powinien odpoczywać?


Od chwili wejścia w życie przepisów regulujących czas pracy kierowców minęło już ponad jedenaście lat. Mimo to budzą one wiele kontrowersji. Szczególnie wśród przedsiębiorców, którzy nie potrafią docenić jej wartości - ocenia Marek Rupental.


Bezpieczeństwo bierne na motocyklu


Wypadki przy szkoleniu motocyklistów zdarzały się i pewnie zdarzać się będą, zaś często przykre w skutkach są zdarzenia przy niewielkich prędkościach, do których dochodzi na placach manewrowych. Ich następstwa można było zminimalizować, dopilnowując, by kursant miał właściwy strój - radzi Marcin Kukawka.


Dyscyplina narodowa?


Czy zastanawialiście się kiedyś nad sensem manewru wyprzedzania? W przypadku znacznej różnicy prędkości podróżnej pewnie ten sens znajdziemy, ale codzienność odbiega dość mocno od racjonalnych obliczeń. Otóż to, co widzę na polskich drogach, wywołuje gorzki uśmiech. Sam nie wiem, śmiać się z czyjejś naiwności czy płakać nad egoizmem i brakiem wyobraźni? - pyta Adam Knietowski.


Szlaban na głupotę!


Rozpoczęła się dziesiąta edycja kampanii Bezpieczny przejazd - „Zatrzymaj się i żyj!”


Świadomość kursanta


Ostatnie tragiczne wydarzenie - śmiertelny wypadek kursanta podczas szkolenia - dało mi do myślenia. Na forach branżowych pojawiło się bardzo wiele negatywnych wpisów i opinii na temat szkoły jazdy oraz instruktora - pisze Marcin Zygmunt.


Stracona szansa


Żałuję, że wielki potencjał, jakim dysponuje federacja, poświęcenie i wieloletnia społeczna praca koleżanek i kolegów z całej Polski nie zostały przez nas wykorzystane do stworzenia jasnego, spójnego programu na przyszłość - ocenia Wojciech Szemetyłło.

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0