Wakacje na drogach

ruch drogowy na autostradzie

Według statystyk policyjnych lipiec i sierpień to dwa miesiące w roku, w których dochodzi do największej liczby wypadków drogowych. Dlatego warto zadbać o to, by wakacje na drogach były bezpieczne.

Sugerując się temperaturą otoczenia, a nie kalendarzem, możemy z całą pewnością stwierdzić, że lato zawitało już do nas dawno temu. Długo wyczekiwany okres radykalnie zmienia tryb naszego codziennego życia.

Lato na drogach dla kierowców ciężarówek

Na drogach pojawiają się kierowcy o różnym stopniu znajomości przepisów i różnych umiejętnościach prowadzenia pojazdu. Dla zawodowych kierowców, którzy każdego dnia przemierzają kilometry dróg, jest to najgorszy okres w roku. Zwiększony ruch to zwiększone ryzyko wypadku. Według statystyk policyjnych lipiec i sierpień to dwa miesiące w roku, w których dochodzi do największej liczby wypadków drogowych. Wielu kierowców, nieprzyzwyczajonych do pokonywania dłuższych tras, zabiera co atrakcyjniejsze ubrania do walizy i jedzie na drugi koniec Polski w poszukiwaniu gór lub morza. Im dalej od domu, tym większe zmęczenie, a jeśli doliczyć jeszcze stres związany z nieznajomością trasy, to można zrozumieć wiele irracjonalnych zachowań niedoświadczonych kierowców.

W tym roku będziemy mieli dużą liczbę dni z obowiązywaniem zakazu poruszania się pojazdów, których dmc przekracza 12 ton (z wyłączeniem autobusów). Pierwszy zakaz obowiązywać będzie dzień poprzedzający Zielone Świątki, czyli 11 czerwca, w godz. 18.00 – 22.00, a w święto 12 czerwca w godz. 8.00 – 22.00. W okresie wakacji obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 ton. Zakaz obowiązuje od 24 czerwca 2011 do 28 sierpnia 2011 roku, w okresach weekendowych, przy czym:

– w piątki od godziny 18.00 do 22.00;

– w soboty od godziny 8.00 do 14.00;

– w niedziele od godziny 8.00 do 22.00.

Ponadto 23 czerwca 2011 roku przypada święto Bożego Ciała. W związku z powyższym 22 czerwca zakaz obowiązywać będzie od godz. 18.00 do 22.00, a dniu 23 czerwca od 8.00 do 22.00.

W wakacje czeka nas jeszcze jeden świąteczny dzień, przypadający 15 sierpnia (święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Dlatego w tym dniu również wprowadzono zakaz dla pojazdów, których dmc przekracza 12 ton, w godz. 8.00 – 22.00.

Latem nasz organizm musi zmagać się wysokimi temperaturami, przez co stajemy się szybciej zmęczeni, leniwi i senni. Zapobiegać temu może korzystanie z klimatyzacji w samochodzie. Normy czasu pracy kierowców określają, jak długo można prowadzić pojazd i ile trzeba odpoczywać. Latem należy starać się częściej wykorzystywać przerwy w prowadzeniu, podczas których wskazany jest ruch, a przynajmniej krótki spacer. Nie należy zapominać o przyjmowaniu płynów, najlepiej niesłodzonych, aby nie potęgować uczucia większego pragnienia. Pamiętać o tym powinni szczególnie ci, którzy wykorzystując okres wakacji, zdecydują się zabrać ze sobą potomstwo.

Lato na drogach dla kierowców samochodów osobowych

Dobrze jest przed podróżą zaplanować sobie trasę przejazdu, czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) oraz czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa, czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu. Ponadto należy sprawdzić stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł, oraz czy w bagażniku znajduje się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy i zdatne do natychmiastowego użycia koło zapasowe. W podróż wyruszamy wypoczęci, trzeźwi, zrelaksowani, Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu pasażerów do zapięcia własnych pasów, a dzieci do lat 12, nie przekraczające 150 cm wzrostu, umieścić w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, które odpowiada wadze i wzrostowi dziecka (dziecko, które nie ukończyło 12. roku życia, przewożone na przednim fotelu musi być umieszczone w foteliku – żadnym innym urządzeniu) . Mandat za niezapięte pasy może zapłacić nie tylko kierowca, ale i pasażer. W czasie podróży nie należy się spieszyć, lepiej jechać z prędkością bezpieczną, stosować się i przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Wskazane byłoby zachować kulturę w czasie jazdy. Pamiętajmy, że w okolicy skrzyżowań, miejsc z ograniczeniami prędkości mogą na nierozważnych i spieszących się oczekiwać policjanci lub robiące furorę w całym kraju fotoradary, Ponadto na spieszącego się kierowcę, przekraczającego dozwolone prędkości, może czekać jeszcze jedna niespodzianka, Jest nią nieoznakowany radiowozów z zamontowanym wideorejestratorem. Na dysku zapisane zostanie nie tylko przekroczenie dozwolonej prędkości, ale i inne naruszenia, jak wyprzedzanie na podwójnej lub pojedynczej linii ciągłej, wyprzedzanie na „trzeciego”, zajeżdżanie drogi, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, niesygnalizowanie zamiaru zmiany pasa ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach, ostrzeganie innych kierowców światłami o miejscu kontroli itp. Konfrontacja kilkuminutowego nagrania naszej jazdy może być dla nas ciężką nauczką, zwłaszcza finansową. Mandat karny może wynieść do 1000 zł.

Bezpieczne parkowanie

Kiedy już szczęśliwie dojedziemy do celu, wybierzmy dobre miejsce do parkowania. W pasie nadmorskim ze względów bezpieczeństwa zalecane jest korzystanie z parkingów strzeżonych. Skutkiem parkowanie pojazdu na dziko, w pierwszym napotkanym wolnym miejscu, w miejscach objętych zakazem parkowania lub postoju, na zieleńcach, trawnikach czy na terenie prywatnych posesji bez zgody ich właściciela, może być niemiła niespodzianka. Pojazd może zostać usunięty na wydzielony parking, na koszt właściciela. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych rzeczy, a najlepiej wszystkich rzeczy, portmonetek, toreb, parasolek itp., łącznie z panelem radia lub kieszenią radia. Lepiej takie rzeczy zabrać ze sobą lub schować do bagażnika, aby swoim wyglądem nie kusiły złodziei, którzy w celu zdobycia radia, pustej portmonetki, notesu czy innego mało wartościowego drobiazgu zrobią więcej szkód i zniszczeń w pojeździe niż wynosi wartość skradzionego przedmiotu.

Marek Rupental

Dodaj komentarz