Wady i zalety PKZ

  • Za nami kilka tygodni dyskusji na temat zalet i wad wprowadzenia Profilu Kierowcy Zawodowego.
  • W programie Porozmawiajmy o Branży poprosiliśmy o komentarz Maciej Kulkę, OSK Kulka Lublin.

„Minusem tego rozwiązania jest to, że osoba chcąca uczestniczyć np. w szkoleniu okresowym, będzie musiała najpierw udać się do swojego wydziału komunikacji aby otrzymać Profil kierowcy Zawodowego i dopiero wówczas będzie mogła takie szkolenie rozpocząć. W dobie pandemii zmuszanie ludzi do chodzenia po urzędach, a tego nie da się załatwić online, jest nierozsądne”.

Zdaniem Macieja Kulki wprowadzenie PKZ jest także utrudnieniem dla obcokrajowców, którzy przecież nie znają środowiska urzędów, języka, etc. Takie osoby i tak będą musiały dotrzeć osobiści do wydziałów komunikacji aby pobrać PKZ. Może się to okazać dużą przeszkodą dla osób, które chcą takie uprawnienia zdobywać lub odnawiać w Polsce.

Natomiast plusem rozwiązania jest to, że taka osoba jest w jednym systemie. Mamy PKK, pozakładane konta szkół jazdy. Więc jeżeli ktoś robi kurs na ciężarówkę i kwalifikację wstępną jednocześnie- mamy go w jednej bazie”.