W Polsce zarabiamy za mało aby kupić elektryki

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów porównało dane dotyczące poziomu zarobków obywateli poszczególnych państw Unii Europejskiej i wyników sprzedaży aut elektrycznych. Nietrudno przewidzieć, że Polska wypada w tym zestawieniu bardzo słabo.

W 2022 roku już ponad 20% nowych samochodów zarejestrowanych w Unii Europejskiej to pojazdy z napędem elektrycznym lub hybrydy typu plug-in. Przy czym ten poziom rozkłada się bardzo nierównomiernie pomiędzy poszczególnymi krajami Unii. W ponad połowie państw, poziom sprzedaży pojazdów bezemisyjnych i hybryd plug-in nie przekracza 10%. Skandynawia jest zdecydowanym liderem, w Szwecji ponad połowa zarejestrowanych pierwszy raz samochodów stanowią pojazdy elektryczne. Pod względem wyników sprzedaży, Polska jest na czwartym miejscu…od końca. Średni poziom zarobków rocznych – 10700 EUR pozwala nam jedynie na 5-procentowy udział pojazdów elektrycznych i zelektryfikowanych w rynku.