W Anglii prawo jazdy uzyskasz za 470 zł

kobieta otrzymująca kluczyki do samochodu

PODKARPACIE. W Rzeszowie kurs nauki jazdy kosztuje ponad 1200 zł. Za granicą zdasz egzamin bez stresu i taniej

Tylko co trzeci Polak zdaje egzamin na prawo jazdy za pierwszym podejściem. W Anglii ten wskaźnik wynosi 85 proc., a na Ukrainie aż 99 proc. Często więc podkarpaccy kandydaci na kierowców wyjeżdżają za granicę, gdzie bez stresu mogą uzyskać prawo jazdy.

Np. na Słowacji, aby Polak mógł przystąpić do bezstresowego egzaminu na prawo jazdy potrzebne jest zameldowanie, minimum 186 dni i oczywiście znajomość języka. Testy nie są trudne i zdaje się je bez obecności tłumacza. Jeżeli jednak ktoś ma znajomego u naszego południowego sąsiada, to nie ma problemu z zameldowaniem. Wtedy wszystko można załatwić od razu na tamtejszej policji i otrzymuje się zameldowanie na 5 lat. Koszt kursu i wydania prawa jazdy to 400-500 euro. Jeżeli ktoś wyrobi sobie na Słowacji prawo jazdy, to z łatwością wymieni je na polskie. Wystarczy pójść do wydziału komunikacji w każdym większym mieście w Polsce.

„Prawko” za 470 złotych

W Anglii jest taniej. Lokalne „prawko” (cena za egzamin teoretyczny i praktyczny) można tam uzyskać za 97 funtów, czyli około 470 zł. W Anglii czas oczekiwania na wydanie dokumentu wynosi od dwóch do sześciu tygodni. W tym kraju, w przeciwieństwie do Polski, nie trzeba wyjeździć określonej liczby godzin nim przystąpi się do egzaminów.

W Zjednoczonym Królestwie zaopatrzeni w provisional driving licence możemy rozpocząć naukę z instruktorem lub osobą, która ukończyła co najmniej 21 lat oraz posiada prawo jazdy wydane w Wielkiej Brytanii lub w jednym z krajów UE (w tym w Polsce), nie wcześniej jednak niż 3 lata wstecz. Jeżeli naszym instruktorem nie jest profesjonalista, to wymagane jest żeby auto z przodu i z tyłu było oznaczone literą „L”. Egzamin praktyczny trwa 40 minut (koszt 67 funtów), teoretyczny trwa około godziny (cena – 30 funtów). Na 50 pytań można udzielić 7 błędnych odpowiedzi.

Gwarancja zdania egzaminów

Na Ukrainie przejazdy, noclegi, badania i wydanie prawa jazdy kosztują w sumie 1900-2200 zł. Taka wyprawa trwa od trzech do pięciu dni. Niższe ceny są w miastach odleglejszych od polskiej granicy. Drożej jest we Lwowie, gdzie trzeba zapłacić tysiąc dolarów, czyli około 3 tys. zł. Ogłoszeniodawcy z tego miasta gwarantują pomyślne zdanie testów. Oczywiście egzamin zdaje każdy, ale za prawo jazdy musi słono zapłacić.

Gdy wyrobimy ukraińskie prawo jazdy, wystarczy zgłosić się do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wymianę zagranicznego dokumentu na polski. Potem trzeba wnieść niewielką opłatę i za miesiąc mamy już polskie prawo jazdy.

 źródło: Super Nowości

 

2 komentarze do “W Anglii prawo jazdy uzyskasz za 470 zł”

  1. Pingback: Kampala International University

  2. Pingback: click for info

Dodaj komentarz