W Amsterdamie niebawem liczba miejsc parkingowych drastycznie zmaleje

Pani Sharon Dijksma, dyrektor do spraw transportu w Amsterdamie oznajmiła, że miasto rozpoczyna likwidację miejsc parkingowych dla samochodów.

Likwidacja rozpocznie się od 1 lipca 2019 roku. Do końca 2025 roku w Amsterdamie liczba miejsc parkingowych ma się zmniejszyć nawet o około 10 tysięcy. Aktualnie w tym holenderskim mieście kierowcy mają do dyspozycji 50 tysięcy miejsc parkingowych.

Na dotychczasowych miejscach parkingowych będzie pojawiać się zieleń, chodniki dla pieszych lub parkingi rowerowe. Wszystko wynika z tego iż tylko około 22% mieszkańców największego miasta w Holandii porusza się po nim samochodem. Jeżeli spojrzymy na to zjawisko z perspektywy używanej powierzchni w mieście to i tak samochody zabierają więcej przestrzeni niż rowery pomimo, że jest ich 5 razy mniej.

10 tysięcy miejsc parkingowych nie zniknie od razu. Władze zapowiedziały, że stopniowo będą je ,,wygasać” na kilka sposobów:

  • podwyżka cen parkowania,
  • niektóre miejsca parkingowe zostaną przeniesione do garaży podziemnych,
  • ograniczenie liczby abonamentów na parkowanie w centrum.

Miasto nie zamierza oczywiście odbierać przyznanych wcześniej abonamentów na parkowanie, ale przerwać ich automatyczne odnawianie i zmniejszyć ilość przyznawania nowych. Wydłuży się też okres oczekiwania o około dwa miesiące. Urząd Amsterdamu szacuje, że w 2026 roku średni czas oczekiwania na abonament parkingowy może wynieść nawet 24 miesiące.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny

 

 

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.