Uroczyste obchody Św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących

W niedzielę 25 lipca 2010 r. odbędą się uroczyste obchody dnia św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących i Jubileusz 10-lecia działalności MIVA Polska.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 12:00 w Sanktuarium MB Ostrobramskiej w Warszawie przy ul. Ostrobramskiej 72. Mszy św. przewodniczyć będzie ks. dr Tomasz Atłas, Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Delegat ds. misjonarzy.

W uroczystości wezmą udział min. przedstawiciele instytucji misyjnych, misjonarze, Krajowy Duszpasterz Kierowców – ks. dr Marian Midura, przedstawiciele instytucji zajmujących się bezpieczeństwem ruchu drogowego, policjanci z KSP i z BRD przy KGP, mistrz rajdów motocyklowych Jacek Czachor. Po mszy św. tj. o godz.13.15 odbędzie się spotkanie z dziennikarzami.

 

W programie po Mszy św.:

Błogosławieństwo kierowców i poświęcenie pojazdów

Występ zespołu afrykańskiego Ricky Lion i Przyjaciele i otwarte interaktywne zajęcia Dotyk Afryki z egzotycznymi afrykańskimi instrumentami muzycznymi, m.in: djembe, ugoma, konga, kisaka-saka, balafon, kijem deszczowym, grającym bębnem, wielkim bębnem afrykańskim o średnicy1,5 m.

Parada Orkiestry Reprezentacyjnej Policji

Piknik parafialny

Miasteczko ruchu drogowego i symulator dachowania

Spotkanie z misjonarzami różnych krajów świata

Kiermasz afrykańskich pamiątek oraz gadżetów MIVA Polska dla kierowców

 

Ks. Jerzy Kraśnicki – dyrektor MIVA Polska – środki transportu dla misjonarzy i Ks. Prał. Zenon Majcher – proboszcz parafii pw. Narodzenia Pańskiego przy Sanktuarium Maki Boskiej Ostrobramskiej zapraszają serdecznie do wspólnego świętowania.

MIVA – Mission Vehicle Association – to specjalistyczna organizacja pomagająca misjonarzom w zakupie środków transportu. MIVA od ponad 55 lat działa w Austrii (www.miva.at), również w Szwajcarii, Holandii, Anglii, Słowenii, Słowacji, nawet w Korei Południowej, USA (w Waszyngtonie – MIVA Ameryka). MIVA powstała w niezwykłych okolicznościach. Założycielem MIVA był Ojciec Paweł Schulte OMI, przez miłość do latania zwany „Latającym Ojcem”. Impulsem do założenia tej organizacji, była tragiczna śmierć misjonarza. Chorego misjonarza transportowano do odległego szpitala wozem zaprzęgniętym w woły. Gdy ugrzązł w błocie, Afrykańczycy nieśli go dalej na prowizorycznych noszach. Gdy dotarli do szpitala było już za późno. „Można było go uratować, gdyby misja dysponowała współczesnym środkiem transportu” – powtarzał o. Schulte, kiedy dążył do założenia organizacji niosącej pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu. Udało mu się tego dokonać w 1927 roku.

 

MIVA Polska powstała w roku 2000, roku Wielkiego Jubileuszu i jest „żywą pamiątką” tych świętych dni. Celem działania MIVA Polska jest pomoc misjonarzom w zakupie środków transportu oraz ujednolicenie różnych działań w tym zakresie na terenie kraju. MIVA Polska działa jako agenda Komisji Episkopatu ds. Misji.

Sposób działania

MIVA Polska działa podobnie jak MIVA Austria i z nią ściśle współpracuje: Akcja Św. Krzysztof – to apel do kierowców, aby jako podziękowanie za bezpiecznie przejechane kilometry złożyli dar na misyjne środki transportu. Hasło i prośba: Podaruj polskim misjonarzom „1 grosz za 1 km przejechany bez wypadku”

Wiećej informacji na www.miva.pl

1 komentarz do “Uroczyste obchody Św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżujących”

  1. Pingback: bacon999

Dodaj komentarz