System AEB (Advanced Emergency Braking) to system automatycznego hamowania, który już od jakiegoś czasu występuje w nowszych samochodach, czasem w standardzie, a czasem jako dodatkowo płatna opcja.

Rokrocznie społeczeństwo staje się coraz bardziej mobilne. W dzisiejszych nowoczesnych czasach coraz częściej trudno jest sobie wyobrazić swoje życie bez samochodu. O ile część nowoczesnych gadżetów jak np. system automatycznego parkowania jest moim zdaniem zbyteczny to część tzw. ,,bajerów" jak kamera cofania, asystent martwego pola czy właśnie system automatycznego hamowania ma spory wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
AEB potrafi rozpoznać czy pojazd przed nami nagle zaczął hamować czy po prostu nie jest już w ruchu. Kiedy zbyt szybko zbliżamy się do przeszkody system wydaje nam ostrzeżenia w formie graficznej oraz dźwiękowej. Kiedy AEB nie czuje wyraźnej reakcji na pedał hamulca to w odpowiednim czasie sam zaczyna zwalniać albo też hamować do zera nasz pojazd. Niektóre modele aut posiadają już bardziej rozbudowane AEB, które potrafi wykrywać także motocyklistów, rowerzystów, a nawet pieszych. Dzięki AEB możemy zniwelować skutki kolizji lub też jej całkowicie uniknąć.

UNECE opublikowało raport z którego wynika, że w 2016 roku 9 500 osób straciło życie w ruchu miejskim na terenie UE. Stanowiło to 38% wszystkich wypadków drogowych. Komisja Europejska decydując się na nowy zapis w prawie z pewnością przyczyni się do zmniejszenia liczby ofiar.

W projekt rozporządzenia zaangażowało się już około 40 państw. Poza UE projekt zamierza wprowadzić też np. Japonia. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to nowy przepis wejdzie w życie na terenie UE już na początku 2020 roku.
  • Nowe obowiązkowe wyposażenie może najbardziej dotknąć najtańsze modele samochodów, których cena po prostu wzrośnie. Organizacja Euro NCAP aktualnie już premiuje auta z systemem AEB.


Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny.
Albin Sieczkowski felietonista z działu Felietony
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0