Jeśli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach, trzeba postawić na edukację dzieci i młodzieży. W tę ideę świetnie wpisują się dwa projekty, które swój finał miały niedawno w Przelewicach i Białymstoku.

W tym tygodniu leżące w województwie zachodniopomorskim Przelewice były gospodarzem XLI finału Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W zawodach wystąpiły łącznie 34 drużyny, składające się z dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów.
– Imprezę oceniam jako bardzo udaną – mówi Waldemar Klemeński, koordynator turnieju. – Walka była bardzo zacięta, uczestnicy zaimponowali wszystkim swoimi umiejętnościami teoretycznymi na temat przepisów ruchu drogowego, znajomością zasad udzielania pierwszej pomocy i  wprawą, z jaką poruszali się na rowerze.

Cel? Popularyzacja bezpiecznego poruszania się po drogach

Głównym organizatorem Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym jest Polski Związek Motorowy. Cele są jasne. Chodzi przede wszystkim o popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec uczestników ruchu drogowego oraz inspirowanie uczniów i nauczycieli do pracy u podstaw na rzecz BRD.

Turniej ma charakter wieloetapowy. Zanim najlepsze drużyny złożone z uczniów szkół podstawowych i gimnazjów (rywalizują osobno) spotkają się w finale, najpierw muszą wystartować w kwalifikacjach na poziomie szkolnym, powiatowym i wojewódzkim.

Każda drużyna składa się z czterech osób (dwie dziewczynki, dwóch chłopców). Wszyscy zawodnicy muszą rozwiązywać testy teoretyczne na temat znajomości przepisów ruchu drogowego oraz wykonać zadania praktyczne. Chodzi o jazdę rowerem po miasteczku i torze sprawnościowym, a także umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Za zwycięską drużynę uznaje się ten zespół, którego suma miejsc zajętych przez jego uczestników we wszystkich konkurencjach jest najmniejsza.

Gościnni gospodarze

Do Przelewic przyjechało  16 najlepszych drużyn reprezentujących szkoły podstawowe i tyle samo – gimnazja. W turnieju wzięły także udział dwie ekipy gospodarzy. Chodzi o drużyny złożone z uczniów szkoły podstawowej w Jesionowie oraz gimnazjum w Przelewicach.

Gospodarze okazali się gościnni i zajęli miejsca poza podium. Kto zatem okazał się najlepszy? W młodszej kategorii wiekowej pierwsze miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 1 we Włoszczowie (województwo świętokrzyskie).Drugie miejsca zajęła szkoła podstawowa w Stroniu (województwo małopolskie).Na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy reprezentujący szkołę podstawową w Korczowie (województwo lubelskie).A w starszej? Pierwsze miejsce wywalczyło Gimnazjum nr 1 w Koluszkach (województwo łódzkie).Drugie miejsce zajęło gimnazjum w Czarnej (województwo podkarpackie).Na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy reprezentujący Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie.Jednym ze sponsorów XLI finału Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym była firma e-kierowca, wydawca miesięcznika "Szkoła Jazdy" i serwisu www.szkola-jazdy.pl.

Więcej rozsądku, mniej młodzieńczej brawury

Inny projekt, także przyczyniający się do zwiększenia swojej wiedzy na temat BRD wśród młodych, wdrażają Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku oraz tamtejszy Zarząd Okręgu Polskiego Związku Motorowego. Chodzi o program „Młodzi bezpieczni na drodze”. W projekcie wzięło udział już ponad 1500 uczniów z 50 klas podlaskich szkół średnich. Spotkania prowadzone są przez doświadczonych egzaminatorów z WORD-u Białystok, z którymi przyszli i obecni młodzi kierowcy poruszali różne tematy,  związane z BRD oraz egzaminem na prawo jazdy.

Oprócz zajęć teoretycznych młodzież ma także okazję poćwiczyć praktykę. Pod koniec maja w siedzibie białostockiego WORD-u przeprowadzone zostały zajęcia dla młodzieży posiadającej już prawo jazdy. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności podczas jazdy na trolejach (kontrolowany poślizg) jazdy z talerzem Stewarta (płynność jazdy), a także podczas jazdy samochodowym torem przeszkód.  
– Dwie godziny intensywnych zajęć z techniki jazdy, oprócz nowych umiejętności, dostarczyły uczestnikom wiele radości i satysfakcji – mówi Maciej Biernacki z białostockiego WORD-u. – Wszyscy wychodzili z ośrodka zadowoleni z powtarzającym się pytaniem: „Kiedy organizowane będą następne ?”. Dzięki takim spotkaniom wielu uczniów nabrało pokory i dystansu do własnych umiejętności na drodze. Wierzymy, że dzięki prelekcjom i warsztatom na podlaskich drogach w przyszłości będzie więcej rozsądku i mniej młodzieńczej brawury.

[video width="1280" height="720" mp4="https://www.szkola-jazdy.pl/wp-content/uploads/2018/06/F1.mp4"][/video]

 

Jakub Ziębka
Krzysztof Ledzion felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0